14.3 C

Στα ημιτελικά η Σίτι, πέταξε εκτός τη Γιουνάιτεντ η Γουλβς (vids)

Η Γουλβς έκανε τη μεγάλη έκπληξη και πέταξε εκτός Κυπέλλου τη Γιουνάιτεντ (2-0), ενώ η Σίτι πέρασε με ανατροπή κόντρα στη Σουόνσι (2-3)

Η Μάντσεστερ Σίτι βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο κόντρα στη Σουόνσι, αλλά κατάφερε να κάνει μία μεγάλη ανατροπή και να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα έχανε με 2-0, αλλά τελικά ανέτρεψε το σκορ, νίκησε με 3-2 και πέρασε στην επόμενη φάση.

Η Σουόνσι προηγήθηκε με γκολ των Γκράιμς (20’) και Τσελίνα (29’). Η Μάντσεστερ Σίτι, όμως, αντέδρασε. Αρχικά, μείωσε με τον Σίλβα στο 69′. Στη συνέχεια ισοφάρισε με τον Αγκουέρο στο 78′ και ξανά ο Αργεντινός στο 88′ ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Η Γουλβς έκανε τη μεγάλη έκπληξη των προημιτελικών, καθώς κέρδισε με 2-1 τη Γιουνάιτεντ και πέρασε στα ημιτελικά. Οι γηπεδούχοι σκόραραν δύο γκολ σε έξι λεπτά (70′ Χιμένεζ, 76′ Ζότα) και έβαλαν τις βάσεις για την πρόκριση.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ το μόνο, που κατάφερε ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις με τον Ράσφορντ.