19.9 C

Στα ημιτελικά του Kremlin Cup η Σάκκαρη

Μια ακόμα νίκη από αυτές που μεγαλώνουν το ανάστημά της σημείωσε η Μαρία Σάκκαρη!

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια απέκλεισε με 2-0 (6-4, 6-4) την πρώην νούμερο 1, Σιμόνα Χάλεπ και πήρε θριαμβευτική πρόκριση στα ημιτελικά του Kremlin Cup, όπου θα τεθεί αντιμέτωπη με την Εκατερίνα Αλεξάντροβα.

Στο 2ο σετ η αντίπαλος της Σάκκαρη έκανε γερό come back από το 5-2 στο 5-4, όμως η Σάκκαρη βρήκε την ψυχική δύναμη και δεν της επέτρεψε να ολοκληρώσει την ανατροπή, παίρνοντας εκείνη το εισιτήριο για τα ημιτελικά.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια προηγήθηκε 5-2, η Χάλεπ μείωσε σε 5-4 και σέρβιρε για να ισοφαρίσει, αλλά η Σάκκαρη κατάφερε, στην πέμπτη ευκαιρία της, να κάνει το break και να πάρει το πρώτο σετ. Με κεκτημένη ταχύτητα, προηγήθηκε 3-0 και 5-1 στο δεύτερο και έφτασε σε ματς μπολ, αλλά η έμπειρη Ρουμάνα κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι και με δύο break να μειώσει σε 5-4.

Και πάλι, όμως, η Μαρία Σάκκαρη στο κρίσιμο σημείο βρήκε τα σωστά χτυπήματα, «έσπασε» το σερβίς της Χάλεπ και πανηγύρισε τη νίκη.

Η Σάκκαρη αύριο (23/10) θα αντιμετωπίσει στις 14:00 την Αλεξάντροβα για μια θέση στον τελικό.