16.6 C

Στην όγδοη θέση με πανελλήνιο ρεκόρ ο Χρήστου

Με πανελλήνιο ρεκόρ, ο Απόστολος Χρήστου πρόσθεσε ακόμα μία θετική εμφάνιση για την ελληνική αποστολή στην Γκουανγκζού

Στην παρθενική του συμμετοχή σε τελικό Παγκόσμιο Πρωταθλήματος, ο Απόστολος Χρήστου τα πήγε εξαιρετικά στο αγώνισμα των 50 μέτρων ύπτιο, βελτιώνοντας έτι περισσότερο το ατομικό και πανελλήνιο ρεκόρ.

Ο Έλληνας αθλητής τερμάτισε σε 24.75 δευτερόλεπτα και κατέλαβε την όγδοη θέση, καταρρίπτοντας το προηγούμενο ρεκόρ του Άρη Γρηγοριάδη (24.77 από το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ρώμης το 2009).

Σε αυτό, βέβαια, όλοι περίμεναν τον θρίαμβο του Ρώσου κατόχου του παγκόσμιου ρεκόρ, Κλιμέντ Κολεσνίκοφ, όμως, αυτός δεν ήρθε ποτέ. Ο πρωταθλητής Ευρώπης τερμάτισε τρίτος, πίσω από τον συμπατριώτη του Εβγκένι Ρίλοφ, την ώρα που ο Νοτιοαφρικάνος Ζέιν Γουάντελ έφτασε πρώτος στο τέλος.

Με τη συμμετοχή του Χρήστου ολοκληρώθηκε η παρουσία της Ελλάδας στο τουρνουά της Γκουανγκζού.