17.7 C

Στην παράταση έκαμψαν την αντίσταση των Γουίζαρντς οι Μπακς

Στην παράταση χρειάστηκε να λύσουν τις διαφορές τους οι Μπακς με τους Γουίζαρντς, μία ημέρα μετά την εξασφάλιση της πρόκρισής τους στα playoff.

Το Μιλγουόκι πήρε τελικά την εκτός έδρας νίκη με 137-134, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στην πηγή αλλά να μην πίνουν νερό, παρά το γεγονός ότι είδαν τον Μπράντεϊ Μπιλ να τελειώνει τον αγώνα με 55 πόντους!

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δε βρέθηκε στην καλύτερη βραδιά του, καθώς χρεώθηκε από νωρίς με φάουλ και ολοκλήρωσε το ματς με 22 πόντους, έχοντας 8/12 δίποντα και 6/8 βολές, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κόψιμο, αλλά και 8 λάθη, σε 25 λεπτά συμμετοχής. Μάλιστα, ο Έλληνας διεθνής αποχώρησε από το παρκέ λόγω φάουλ λίγο πριν τη λήξη του ματς.

Τα ελάφια έχασαν μια διαφορά 20 πόντων, που είχαν «χτίσει» στην γ΄ περίοδο, με αποτέλεσμα η κανονική περίοδος να λήξει με 123-123. Τα κάστανα από τη φωτιά έβγαλε αυτή τη φορά ο Κρις Μίντλετον, ο οποίος από… δεύτερο βιολί έγινε πρώτο, καθώς σημείωσε τους 9 τελευταίους πόντους της ομάδας του και συνολικά 40.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-30, 47-57, 82-95, 123-123, 127-134

Γουίζαρντς: Χατσιμούρα 12 (1), Μπόνγκα (9 ριμπάουντ), Μαϊνμί 10 (5 ριμπάουντ), Σμιθ 13 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Μπιλ 55 (19/33 σουτ, 9/13 τρίποντα, 9/10 βολές, 9 λάθη), Βάγκνερ 8 (10 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπράουν 4 (2/9 σουτ), Νέιπιερ 27 (3 τρίποντα, 7 ασίστ), Ρόμπινσον 5 (1)

Μπακς: Αντετοκούνμπο 22 (14 ριμπάουντ, 8 λάθη), Μίντλετον 40 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λόπεζ 11 (3), Μπλέντσο 23 (7 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Μάθιους 10 (3), Ιλιασόβα 2, Γουίλιαμς, Χιλ 14 (2), Κόνατον 3 (1), ΝτιΒιντσέντζο 12 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ)