19.9 C

Στο Euro μετά από 24 χρόνια η Σκωτία, πρόκριση-θρίλερ και για τη Σλοβακία

Οι Σκωτσέζοι είναι εδώ! Με την απόλυτη ευστοχία στα πέναλτι, η Σκωτία επικράτησε με 5-4 της Σερβίας στο «Μαρακανά» και επέστρεψε σε τελική φάση Euro μετά από 24 χρόνια.

Αναμφίβολα πρόκειται για τεράστιο κατόρθωμα αν σκεφτεί κανείς πως έπαιζε κόντρα σε μία πολύ πιο έμπειρη ομάδα. Στο 52′ ο Κρίστι έκανε ωραία ενέργεια και με συρτό σουτ νίκησε τον Ραΐκοβιτς για το 0-1.

Παρότι οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν γερά, στο 88′ ο Λούκα Γιόβιτς μετά από εκτέλεση κόρνερ κατάφερε με κεφαλιά να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Στην παράταση οι δύο ομάδες δεν έλυσαν τις διαφορές τους και τα πάντα κρίθηκαν στα πέναλτι.

Γρίφιτς, ΜακΓκρέγκορ, ΜακΤόμινεϊ, ΜακΜπέρνι και ΜακΛιν ήταν ψύχραιμοι και απόλυτα εύστοχοι στα πέναλτι που εκτέλεσαν. Τάντιτς, Γιόβιτς, Γκούντελι και Κάται κράτησαν τις ισορροπίες μέχρι να έρθει o Μίτροβιτς και να χάσει το κρίσιμο τελευταίο πέναλτι που άφησε ξανά τη Σερβία εκτός από τελική φάση διοργάνωσης.

Νωρίτερα – στην παράταση – δόθηκε στη Σλοβακία το προτελευταίο εισιτήριο του Euro 2020. Στο Μπέλφαστ οι Σλοβάκοι προηγήθηκαν στο 17′. Ο Κούκα εκμεταλλεύτηκε το αμυντικό λάθος των αμυντικών της Βορείου Ιρλανδίας και έγραψε το 0-1.

Λίγα λεπτά πριν το φινάλε όμως, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 87′ με το αυτογκόλ που σημείωσε ο Σκρίνιαρ και έτσι έστειλαν το ματς στην παράταση. Εκεί μίλησε ο Ντούρις που στο 110′ πέτυχε το νικητήριο γκολ για τους Σλοβάκους και τους έστειλε στην τελική φάση της ευρωπαϊκής διοργάνωσης.