16.8 C

Στο Μουντιάλ η Ολλανδία, στα μπαράζ Ουαλία, Τουρκία, Τσεχία και Ουκρανία (vid)

Η Ολλανδία είναι ξανά εδώ! Όπως ακριβώς τους άξιζε, οι Οράνιε επιβλήθηκαν με 2-0 της Νορβηγίας για τον 7ο όμιλο και κατέλαβαν δικαιότατα την 1η θέση εξασφαλίζοντας την παρουσία τους στην τελική φάση του Μουντιάλ του Κατάρ και επιστρέφοντας μετά από την ηχηρή απουσία τους.

Οι Σκανδιναβοί έβλεπαν τους Τούρκους να γυρίζουν το ματς με το Μαυροβούνιο (1-2) και να εξασφαλίζουν το εισιτήριο για τα πλέι οφ της διοργάνωσης και ήθελαν ένα γκολ – χωρίς τον Χάαλαντ που είναι τραυματίας – για να νικήσουν την Ολλανδία και να προκριθούν εκείνοι ως πρώτοι.

Η ομάδα του Λουίς Φαν Χάαλ άνοιξε τελικά το σκορ στο 84′ με τον Ντανζούμα να βρίσκει δεξιά τον Μπέρχβαϊν και εκείνος με ωραίο σουτ να γράφει το 1-0, ενώ ο σκόρερ έκανε την κούρσα και έδωσε την ασίστ στον Ντεπάι στην αντεπίθεση στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων για να κλειδώσει το τρίποντο (2-0).

Στα μπαράζ θα βρίσκεται και η Ουκρανία που επιβλήθηκε εύκολα με 2-0 της Βοσνίας χάρη στα γκολ των Ζιντσένκο και Ντόβμπικ, ενώ οι Ουαλοί είδαν το νωθρό Βέλγιο (που έχει ήδη προκριθεί) να προηγούνται με τον Ντε Μπρόινε, αλλά να φτάνουν στην ισοφάριση με τον Μουρ και να εξασφαλίζουν το εισιτήριο για τα πλέι οφ. Εκεί εκτός από την Τουρκία και την Ουκρανία που πήραν τα δύο από τα τέσσερα τελευταία εισιτήρια, θα βρίσκεται και η Τσεχία που νίκησε με 2-0 την Εσθονία στην Πράγα (βασικοί ο Βατσλίκ του Ολυμπιακού και ο Μπράμπετς του Άρη που άνοιξε το σκορ στο 59′).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

4ος ΟΜΙΛΟΣ

Φινλανδία – Γαλλία 0-2 (67΄ Μπενζεμά, 76΄ Εμπαπέ)

Βοσνία – Ουκρανία 0-2 (59΄ Ζιντσένκο, 79΄ Ντόβμπικ)

Ρεπό: Καζακστάν

5ος ΟΜΙΛΟΣ

Ουαλία – Βέλγιο 1-1 (32΄ Μουρ / 12΄ Ντε Μπρόινε)

Τσεχία – Εσθονία 2-0 (59΄ Μπράμπετς, 85΄ Σικόρα)

Ρεπό: Λευκορωσία

7ος ΟΜΙΛΟΣ

Γιβραλτάρ – Λετονία 1-3 (7΄ Γουόκερ / 25΄ Γκουτκόβσκις, 55΄ Ουλντρίκις, 75΄ Κρόλις)

Μαυροβούνιο – Τουρκία 1-2 (4΄ Μπετσιράι / 22΄ Ακτούρκογλου, 60΄ Κοκτσού)

Ολλανδία – Νορβηγία 2-0 (84΄ Βαϊνάλντουμ, 90+1′ Ντεπάι)