17.6 C

Στο Περιστέρι το «θρίλερ», 72-67 τη Μόρναρ Μπαρ

Το έκανε… θρίλερ, αλλά τουλάχιστον το πήρε το ματς κόντρα στη Μόρναρ Μπαρ το Περιστέρι (72-67) και πλέον θέλει μια ακόμα νίκη για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketball Champions League.

Η ομάδα του Παπανικολόπουλου ξεκίνησε με «καυτό» Κάζινς το παιχνίδι, έφτασε να προηγείται ακόμα και με 17 πόντους στη δεύτερη περίοδο και πήγε ιδανικά στο ημίχρονο στο +12 (41-29).

Η Μόρναρ που έσφιξε περισσότερο την άμυνα της στο τρίτο δεκάλεπτο ψαλίδισε τη διαφορά με τον εξαιρετικό Σέχοβιτς που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 21 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι έφεραν τη διαφορά σε μονοψήφια νούμερα (56-48), ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο πήρε και το προβάδισμα (64-65). Ωστόσο, με ένα τρίποντο του Βασιλόπουλου και ένα «έμμεσο» τρίποντο του Μορέιρα το Περιστέρι ξαναπήρε τα ηνία και έφτασε τελικά σε μια δύσκολη αλλά πολύ σημαντική για τη συνέχεια, νίκη με 72-67.

Για τους γηπεδούχους ο Μορέρα ολοκλήρωσε το ματς με 16 πόντους, ενώ Γκρέι και Βασιλόπουλος σημείωσαν επίσης διψήφιο αριθμό πόντων (από 11 έκαστος).

Τα δεκάλεπτα: 21-9, 41-29, 56-48, 72-67