18.4 C

ΣΤΟΙΧΗΜΑ: Γερμανία και Αυστρία έχουν πολλά γκολ την Κυριακή

Δεν κύλησε με τον καλύτερο τρόπο η χθεσινή ημέρα καθώς επιβεβαιώθηκαν μόλις 4/9 επιλογές. Για άλλη μια φορά την φετινή σεζόν οι «μικροί» Γερμανοί μας πλήγωσαν καθώς από τα παιχνίδια της zweite και της Γ’ κατηγορίας επιβεβαιώθηκε μόνο ο άσσος της Ίνγκολσταντ σε σύνολο πέντε επιλογών. Η αγαπημένη μας bundesliga μας δικαίωσε και πάλι στο απόλυτο καθώς Χέρτα-Λειψία και Σάλκε-Φορτούνα Ντίσελντορφ μας πρόσφεραν απολαυστικά παιχνίδια και επιβεβαίωσαν την προτίμηση στα τέρματα(2-4 το Χέρτα-Λειψία, 3-3 το Σάλκε-Φορτούνα). Στη σημερινή στήλη θα ασχοληθώ κατά βάση με τα παιχνίδια της bundesliga.

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της ημέρας, αυτό ανάμεσα στην Γκλάντμπαχ και την Βέρντερ προκύπτει και η βασική πρόταση της ημέρας που είναι το 1Χ+g/g. Τα <πουλάρια> θέλουν να πάρουν και πάλι απόσταση ασφαλείας από τις Μπάγερν και Λειψία στην κορυφή του πρωταθλήματος. Πραγματοποιούν μια εξαιρετική σεζόν, μετρώντας 7 νίκες σε 10 αγωνιστικές ενώ αναμένεται να παραταχθούν με την ψυχολογία στα ύψη μετά την μεγάλη νίκη στο Europa league κόντρα στη Ρόμα στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ένα τέρμα που την έβαλε στο κόλπο της πρόκρισης. Μάλιστα στο σημερινό παιχνίδι αναμένεται να αγωνιστεί κανονικά, ο βασικός φορ Πλεά ο οποίος απουσίασε στα 4 τελευταία παιχνίδια και αγωνίστηκε μόλις 17’ κόντρα στη Ρόμα.

Η ομάδα του Ρόζε αγωνίζεται με επιθετική φιλοσοφία κάτι που την κάνει ευάλωτη αμυντικά. Δεν είναι τυχαίο ότι εντός έδρας σε 5 παιχνίδια μετράει 4 goal/goal. Η Βέρντερ από την άλλη προέρχεται από 5 σερί ισοπαλίες, οι 4 εκ των οποίων ήρθαν με σκορ 2-2. Ομάδα που αγωνίζεται πάντα και παντού με επιθετική νοοτροπία, μετρώντας 9/10 over 2,5 στο φετινό πρωτάθλημα. Ειδικά εκτός έδρας μετράει 5/5 g/g+over 2,5. Το 1Χ+g/g επιβεβαιώνεται τα τελευταία 7 χρόνια όταν η Γκλάντμπαχ υποδέχεται την Βέρντερ. Επιλογή με μεγαλύτερο ρίσκο το 1+g/g αλλά και το g/g+over 3,5.

Στο Βόλφσμπουργκ-Λεβερκούζεν το timing είναι με το μέρος των γηπεδούχων και θα τους δώσω προβάδισμα. Η Λεβερκούζεν αναμένεται να παραχθεί έχοντας δυο μέρες περισσότερο ξεκούραση από την αντίπαλο της καθώς αγωνίστηκε Τρίτη ενώ η Βόλφσμπουργκ Πέμπτη. Επιπλέον η ψυχολογία είναι ιδανική μετά την μεγάλη νίκη με 2-1 κόντρα στην Ατλέτικο. Θέλει να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα και στο πρωτάθλημα καθώς προέρχεται από 4 παιχνίδια δίχως νίκη(0-2-2) γεγονός παράδοξο για την ποιότητα και τους στόχους της ομάδας. Μάλιστα από αυτό το γήπεδο τα τελευταία 3 χρόνια καταφέρνει να φύγει με την νίκη. Η Βόλφσμπουργκ εκεί που δεν είχε ήττα κατάφερε να κάνει 3 μαζεμένες μέσα σε μία εβδομάδα με τέρματα 2-12(!). Αρχικά ήρθε η συντριβή με 6-1 από την Λειψία εντός έδρας για το κύπελλο, ακολούθησε η ήττα με 3-0 στο Ντόρτμουντ για το πρωτάθλημα ενώ την Πέμπτη ηττήθηκε εντός έδρας με 3-1 από την Γάνδη για το Europa league. Η απουσία του βασικού μεσοεπιθετικού Μεχμεντί δείχνει πως της έχει στοιχίσει ενώ στο σημερινό παιχνίδι δεν θα αγωνιστεί και ο μεσοεπιθετικός Μπρεκάλο.

Στο Φράιμπουργκ-Άιντραχτ θα ασχοληθώ με το 1X+g/g. Η Φράιμπουργκ διανύει μια εξαιρετική σεζόν καθώς έχει ηττηθεί μόλις σε δύο παιχνίδια στο φετινό πρωτάθλημα. Μετράει 4/5 g/g εντός έδρας καθώς αγωνίζεται με επιθετική νοοτροπία. Είναι μια ιδιαίτερα αθλητική ομάδα και μπορεί ποιοτικά να μην είναι για τόσο υψηλά(κακά τα ψέματα στόχος είναι μια άνετη παραμονή και όχι η έξοδος στην Ευρώπη) αλλά δουλεύει πολύ μέσα στο γήπεδο. Θεωρώ πως μπορεί να εκμεταλλευτεί την κούραση της Άιντραχτ καθώς αγωνίστηκε Πέμπτη στο Βέλγο κόντρα στην Σταντάρ, γνωρίζοντας μάλιστα την ήττα στο 94’ της αναμέτρησης. Η ομάδα του Άντι Χιούτερ εκτός έδρας μετράει 4/4 g/g. Θεωρώ πως το παιχνίδι ξεκινάει από το 1-1. Από εκεί και πέρα αν μια ομάδα καταφέρει να σκοράρει ένα περισσότερο αυτή θεωρώ πως θα είναι η Φράιμπουργκ. Με περισσότερο ρίσκο θα κρατήσω την ισοπαλία με g/g. Εξ άλλου 4/7 πιο πρόσφατα παιχνίδια σε αυτό το γήπεδο ανάμεσα στις δύο ομάδες τελείωσαν ισόπαλα.

Στην Αυστρία η πρωτοπόρος Σάλτσμπουργκ φιλοξενείται από την Βόλφσμπεργκερ και θα ασχοληθώ με το 2+over 2,5. Η Σάλτσμπουργκ θέλει την νίκη για να παραμείνει στην κορυφή του πρωταθλήματος και να διατηρηθεί στο +3 από την Λίντσερ. Η Βόλφσμπεργκερ δεν δείχνει να βρίσκεται σε καλό φεγγάρι καθώς μετράει μόλις μία νίκη στα 6 πιο πρόσφατα παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις. Το επίπεδο δυσκολίας ανεβαίνει μάλιστα κατακόρυφα κόντρα στους μόνιμους πρωταθλητές Αυστρίας. Η Βόλφσμπεργκερ εντός μετράει 6/7 over 2,5 ενώ η Σάλτσμπουργκ 11/13 συνολικά στο φετινό πρωτάθλημα. Η Σάλτσμπουργκ είναι ικανή να βγάλει και μόνη της το over αλλά πιθανόν να συμβάλει και η Βόλφσμπεργκερ.

Στο Λίντσερ-Αντμίρα θα πάω με τον άσσο από ημίχρονο. Η Λίντσερ βρίσκεται σε καταπληκτική κατάσταση καθώς μετά τις 5 σερί νίκες στο πρωτάθλημα κατάφερε να επικρατήσει την Πέμπτη με 4-1 της Αϊντχόφεν, πραγματοποιώντας ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης. Η Λίντσερ αναμένεται να μπει δυνατά από το πρώτο λεπτό και να προηγηθεί από το ημίχρονο όπως έχει κάνει στα 4/6 φετινά εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα. Η Αντμίρα δεν είναι ομάδα που μπορεί να ανακόψει την φόρα της ομάδας του Ίσμαελ. Εκτός έδρας δέχεται κατά μέσο όρο κάτι περισσότερο από 3 τέρματα ανά αγώνα.