15.9 C

Στον ημιτελικό με… Σκουλά ο ΠΑΟΚ (vids)

Όση γκρίνια είχε ακούσει για 115' ο Μανώλης Σκουλάς, την ανταπέδωσε με δύο γκολ... δώρο στον ΠΑΟΚ, ο οποίος πανηγύρισε την πρόκριση στα ημιτελικά Κυπέλλου Ελλάδας κόντρα στον εξαιρετικό Πανιώνιο (4-2)

Μπορεί ο ΠΑΟΚ να διαμαρτυρόταν επί 115′ στον Μανώλη Σκουλά για τη διαιτησία του, ωστόσο ο Έλληνας ρέφερι αποφάσισε να… δώσει την πρόκριση στον «Δικέφαλο του Βορρά» με ένα γκολ του Άκπομ που υπάρχει σοβαρή υποψία για επιθετικό φάουλ στο 114′ κι ένα αμφισβητούμενο πέναλτι για χέρι του Μανθάτη στο 119′.

Ο Άκης Μάντζιος κατέβασε μια καλά διαβασμένη και μαχητική ομάδα στην Τούμπα, αποφασισμένη να υπερασπιστεί το υπέρ της προβάδισμα (2-1) του πρώτου παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι αρκέστηκαν σε μακρινά σουτ του Ενρίκε για να απειλήσουν την εστία του Κότνικ.

Ένα μαρκάρισμα του Σταυρόπουλου στον Κρέσπο προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων, με τον διαιτητή να αφήνει τη φάση να συνεχιστεί και να μην καταλογίζει την άσπρη βούλα. Από το ριπλέι φαίνεται πως κακώς δεν δόθηκε το πέναλτι στον «Δικέφαλο του Βορρά». Στο 32′ ο Μπίσεσβαρ που είχε περάσει ως αλλαγή στη θέση του τραυματία Πέλκα σκόραρε σε κενή εστία μετά τη λανθασμένη έξοδο και απομάκρυνση του Κότνικ στη σέντρα του Λημνιού.

Ωστόσο, ο Πανιώνιος προκάλεσε ψυχρολουσία στην αμέσως επόμενη φάση. Ο Τσιλούλης βγήκε απέναντι από τον Πασχαλάκη, ο Έλληνας γκολκίπερ έσωσε την εστία του, η μπάλα έφτασε τελικά στον Κόρμπο, εκείνος σούταρε αλλά η μπάλα κόντραρε στα σώματα. Στη συνέχεια από σπόντα εκείνη στρώθηκε στον Ντουρμισάι ο οποίος με διαγώνιο σουτ ισοφάρισε σε 1-1.

Ο ΠΑΟΚ πίεσε για το 2-1 στο δεύτερο ημίχρονο σ’ ένα παιχνίδι που όσο περνούσε η ώρα έδειχνε πως δεν θα έβρισκε εύκολα το γκολ παρά τις αρκετές ευκαιρίες που δημιούργησε. Τελικά ο Σφιντέρσκι πέτυχε το πολυπόθητο δεύτερο γκολ μετά από κόρνερ και έστειλε το ματς στην παράταση, αφού ο Τσιλούλης δεν μπόρεσε στο φινάλε να νικήσει τον Πασχαλάκη και να δώσει την πρόκριση στους κυανέρυθρους.

Στην παράταση, ο Πανιώνιος έβρισκε συνεχώς χώρους για να χτυπήσει στην κόντρα και μία φάση του έφτανε για να κάνει τη ζημιά: Ο Καμαρά που πέρασε αλλαγή πριν την έναρξη της παράτασης έφτασε στην αντίπαλη περιοχή και εκτέλεσε τον Πασχαλάκη για το 2-2.

Ο Σκουλάς δεν… ήθελε Πανιώνιο

Η Τούμπα σίγησε, ο Μάτος σημάδεψε το δοκάρι στο 112′ και ο χρόνος κυλούσε αντίστροφα. Τότε ανέλαβε… δράση ο Σκουλάς. Ο Άκπομ σκόραρε για το 3-2 σε μια φάση που σήκωσε τις διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων, αφού ο Άγγλος κάνει επιθετικό φάουλ στον Κότνικ και σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα.

Και σαν να μην έφτανε αυτό, ήρθε η φάση του 119′ να ολοκληρώσει το έργο. Ένα σουτ που βρήκε στον Μανθάτη οδήγησε τον διαιτητή στην απόφαση να δώσει ένα πέναλτι για χέρι που σε κανένα ριπλέι δεν τον δικαιώνει. Ο Βιεϊρίνια εκτέλεσε εύστοχα και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει την πρόκριση στα ημιτελικά. Αξίζει να σημειωθεί πως οι παίκτες του Πανιωνίου δεν έκαναν καν σέντρα μετά το 4-2 φανερά ενοχλημένοι απ’ αυτό που συνέβη.