23.3 C

Στον τελικό του Κυπέλλου η Νίκη Λευκάδας

Η Νίκη Λευκάδας επικράτησε της Δάφνης Αγίου Δημητρίου με 73-68 και πέρασε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας

Η Νίκη Λευκάδας πήρε το πρώτο «εισιτήριο» για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς στον ημιτελικό επικράτησε της Δάφνης Αγίου Δημητρίου με 73-68. Κορυφαία για τις νικήτριες ήταν η Τζόνσον Γουόκερ, που σημείωσε σχεδόν τους μισούς πόντους της ομάδας της (33 πόντοι).

Η Νίκη από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξε τα δόντια της, καθώς κατάφερε να πάρει διψήφια διαφορά (27-16). Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη. Η Δάφνη αντέδρασε και μείωσε στον έναν πόντο (38-37) στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος του ημιτελικού ήταν πραγματικό ντέρμπι. Οι δύο ομάδες πάλεψαν μέχρι το τέλος και τελικά η Νίκη Λευκάδας πανηγύρισε τη νίκη πρόκριση με 73-68. Η Γουέκερ ήταν η μεγάλη πρωταγωνίστρια του ματς, καθώς με τους 33 πόντους και τα 9 ριμπάουντ οδήγησε την τυπικά γηπεδούχο ομάδα στον τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 38-37, 56-53, 73-68
Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Τσινέκε Κ., Τσινέκε Ελ. 6, Σύρρα 6, Παπαμιχαήλ 2, Τζόνσον Γουόκερ 35, Μπαλτά 1, Σμιθ 7, Νάιτ 16
Δάφνη Αγ. Δημητρίου (Μπουμπούς): Τζέιμς 17, Αλεξανδρή 4, Σουλτάνη, Γούναρη 8, Τετενέ 6, Σακελλαρίδου, Τσίντομ 17, Μπράουν 16.