15 C

Στουτγκάρδη – Μπάγερ Λεβερκούζεν 1-3: Ασπιρίνες για μεγάλα πράγματα!

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν συνεχίζει απτόητη τις υψηλές τις πτήσεις στην φετινή εκκίνηση της Bundesliga και με ηγέτη τον Σικ κοιτάει μέχρι και την κορυφή, από την οποία απέχει μόλις 3 βαθμούς.

Οι «Ασπιρίνες» κυριάρχησαν σε κάθε σημείο του αγώνα απέναντι στην Στουτγκάρδη του Ντίνου Μαυροπάνου που μετά και από αυτή την ήττα «βυθίστηκε» στην 14η θέση της Bundesliga με μόλις 4 βαθμούς.

Η Λεβερκούζεν μπήκε αποφασισμένη στο ματς και άνοιξε το σκορ με το… καλημέρα (2′) με τέρμα του Ρόμπερτ Άντριχ, μετά από ασίστ του Μίτσελ Μπάκερ. Μάλιστα, πριν φύγει το πρώτο μέρος βρήκε και δεύτερο γκολ με τον συνήθη ύποπτο Πάτρικ Σικ να χτυπά ξανά, λίγον πριν την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα στην «Μercedes Benz Arena».

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι, που αγωνιζόταν και με παίκτη παραπάνω από τα τέλη του πρώτου μέρους μετά από αυστηρή αποβολή του σκόρερ Άντριχ, ήταν να μειώσουν με προβολή του Μανγκαλά μετά από κεφαλιά του Μαυροπάνου στο 37′.

Η Στουτγκάρδη ρίσκαρε και ανέβασε αρκετά τις γραμμές της προκειμένου να βρει το τέρμα της ισοφάρισης στην επανάληψη και τελικά το «πλήρωσε» στην κόντρα επίθεση με την πολύ αποτελεσματική Λεβερκούζεν να βρίσκει ξανά δίχτυα χάρη στην εκτελεστική δεινότητα του Φλόριαν Βιρτς στο 70ο λεπτό.

Τελικό αποτέλεσμα 1-3. Χαμόγελα για τις «Ασπιρίνες», έντονος προβληματισμός για τους γηπεδούχους.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 5ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 17/9

Χέρτα Βερολίνου – Γκρόιτερ Φιρτ 2-1 (61’ Έκελενκαμπ, 79’ αυτ. Μπάουερ, 57’ πεν. Χργκότα)

Σάββατο 18/9

Μπάγερν Μονάχου – Μπόχουμ 7-0 (17’ Σανέ, 27’,65’ Κίμιχ, 32’ Γκνάμπρι, 43’ αυτ. Λαμπρόπουλος, 61’ Λεβαντόφσκι, 79’ Τσούπο-Μότινγκ

Μάιντς – Φράιμπουργκ  0-0

Άουγκσμπουργκ – Γκλάντμπαχ  1-0 (80’ Νιντερλέχνερ)

Αρμίνια Μπίλεφελντ – Χοφενχάιμ 0-0

Κολωνία – Λειψία 1-1 (57′ Μοντέστ, 72′ Χαϊντάρα)