20.8 C

Στους τελικούς οι Ράπτορς με μυθικό Λέοναρντ (vid)

Χάρη σε ένα «εξωπραγματικό» buzzer beater του Καουάι Λέοναρντ, οι Ράπτορς επικράτησαν με 92-90 των Σίξερς στο Τορόντο και πανηγύρισαν την πρόκρισή τους στους τελικούς της Ανατολής όπου θα τεθούν αντιμέτωποι με τους Μπακς του Γιάννη

Με τον Καουάι Λέοναρντ να πραγματοποιεί «μυθική» εμφάνιση και να πετυχαίνει ένα απίστευτο buzzer beater, οι Ράπτορς επικράτησαν των Σίξερς στο Τορόντο με 92-90, έκαναν το 4-3 στη σειρά και προκρίθηκαν στους τελικούς της Ανατολής, όπου θα αντιμετωπίσουν τους Μιλγουόκι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Η αναμέτρηση ήταν συγκλονιστική στο μεγαλύτερο μέρος της, καθώς μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου καμία ομάδα δεν μπορούσε να πάρει διαφορά που θα της έδινε το προβάδισμα. Εκεί οι Σίξερς με ένα σερί 16-0 διαμόρφωσαν το 50-57, με τους Ράπτορς όμως να έχουν τις απαντήσεις και να «κλείνουν» το δωδεκάλεπτο με το σκορ στο 67-64 υπέρ τους.

Η τέταρτη περίοδος ήταν απλά απίστευτη. Δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της αναμέτρησης, με το σκορ στο 90-90 και ενώ όλα «έδειχναν» παράταση, ο Καουάι Λέοναρντ σκόραρε ένα «μαγικό» buzzer beater, χαρίζοντας μια τεράστια νίκη-πρόκριση στην ομάδα του με 92-90.

Ο Αμερικανός γκαρντ, ήταν μακράν του δεύτερου ο κορυφαίος του αγώνα σημειώνοντας 41 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για τους φιλοξενούμενους Σίξερς, οι 21 πόντοι και τα 11 ριμπάουντ του Εμπίντ δεν ήταν αρκετά για να τους εξασφαλίσουν τη νίκη.

Τα δωδεκάλεπτα: 18-13, 44-40, 67-64, 92-90