17.6 C

Super Cup Ισπανίας: Δραματική πρόκριση στα πέναλτι για την Μπαρτσελόνα, 3-2 τη Ρεάλ Σοσιεδάδ (vids)

Με… δραματικό τρόπο, η Μπαρτσελόνα πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Super Cup Ισπανίας όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Ρεάλ Μαδρίτης – Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Οι Καταλανοί επικράτησαν με 3-2 της Ρεάλ Σοσιεδάδ στα πέναλτι μετά το 1-1 της κανονικής διάρκειας και θα διεκδικήσει το τρόπαιο την προσεχή Κυριακή.

Κόντρα στη ροή του παιχνιδιού και στις ευκαιρίες της Ρεάλ Σοσιεδάδ, η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με το υπέροχο γκολ που σημείωσε ο Ντε Γιονγκ στο 39ο λεπτό και μετά από την ασίστ του Γκριεζμάν.

Οι Βάσκοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους και συγκεκριμένα στο 51ο λεπτό.

Ο Ογιαρθάμπαλ από τα αριστερά έβγαλε σέντρα, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ντε Γιονγκ και ο Μουνουέρα Μοντέρο υπέδειξε την άσπρη βούλα από την οποία ο επιθετικός της Σοσιεδάδ ισοφάρισε σε 1-1.

Οι – τυπικά – φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλη βιασύνη στο παιχνίδι τους, ο Ντεμπελέ έχανε εύκολα την μπάλα και στην πραγματικότητα η Ρεάλ Σοσιεδάδ δεν κράτησε με μεγάλη δυσκολία αυτό το 1-1 για να οδηγηθούν οι δύο ομάδες στην παράταση.

Η κούραση έγινε εμφανής σε εκείνο το σημείο της αναμέτρησης, αλλά η Σοσιεδάδ έψαξε με τον Γιανουζάι δύο φορές το γκολ στο δεύτερο μέρος της παράτασης.

Ο Βέλγος έχασε τετ α τετ, ενώ σημάδεψε το δοκάρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Το 1-1 παρέμεινε και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι, εκεί όπου η Μπαρτσελόνα ήταν εύστοχη και είχε… ήρωα τον Τερ Στέγκεν για να πανηγυρίσει τελικά την πρόκριση στον τελικό του Super Cup!