18 C

Super League 2: Έμφραγμα στο 92′ για Εργοτέλη, πλησίασε στην κορυφή η Ξάνθη (vid)

Ο Ιωνικός σημείωσε μεγάλη νίκη επί του Διαγόρα με 3-1, ανεβαίνοντας στην κορυφή, όπου πλέον ισοβαθμεί με 28 πόντους με τον Εργοτέλη, ο οποίος ηττήθηκε από τα Χανιά στις καθυστερήσεις. Ο Λεβαδειακός γνώρισε επίσης την ήττα στα Πηγάδια κόντρα στην Ξάνθη με 1-0, όπως και τα Τρίκαλα από τη Δόξα Δράμας, ενώ ισόπαλα έληξαν τα ματς ανάμεσα σε Απόλλων Λάρισας – ΟΦΙ και Καραϊσκάκης – Παναχαϊκή.

Για δεύτερο συνεχόμενο ματς, ο Ιωνικός κατάφερε να σκοράρει δύο τέρματα στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης και να πανηγυρίσει μία σπουδαία νίκη, η οποία σε συνδυασμό με τα στραβοπατήματα των Εργοτέλη και Λεβαδειακού τον οδήγησε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας πλέον 28 βαθμούς, όπως και η ομάδα της Λιβαδειάς.

Ο Νιας άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 41′, με τον Σανδραβέλη να ισοφαρίζει στο 68′. Όλα έδειχναν ότι το ματς θα λήξει ισόπαλο, αλλά ένα λεπτό πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας του αγώνα, ο Ιωνικός ξύπνησε με τον Κάστρο να κάνει το 2-1. Στο 90+6′ ο Αργεντινός βρήκε ξανά δίχτυα, έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Η ομάδα της Ρόδου, υπέπεσε σε δεύτερη συνεχόμενη ήττα και έχασε την ευκαιρία να πιάσει κορυφή. Πλέον βρίσκεται 4η με 26 πόντους.

Από την άλλη, ο Εργοτέλης μετά την ήττα από τον Λεβαδειακό (1-0) το περασμένο Σάββατο, γνώρισε νέα ήττα εντός έδρας, με τα Χάνια να πανηγυρίζουν ένα σημαντικό «διπλό» στις καθυστερήσεις. Ο Δημητριάδης στο 90+2′ χάρισε το τρίποντο στα Χανιά, ανεβάζοντας την ομάδα του στην 6η θέση.

Την ίδια στιγμή, ούτε ο Λεβαδειακός κατάφερε να πάρει κάτι από τα Πηγάδια. Η Ξάνθη προηγήθηκε στις καθυστερήσεις το πρώτου ημιχρόνου με τον Έμπερτ να παίρνει το ριμπάουντ από το πέναλτι και να γράφει στο 41′ το 1-0, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ του αγώνα. Ο Λεβαδειακός έπεσε στην τρίτη θέση, μετά τη νίκη του Ιωνικού, ωστόσο η διαφορά από τους πρωτοπόρους του βαθμολογικού πίνακα είναι στο -1. Η Ξάνθη βρίσκεται στην 5η θέση και ισοβαθμεί με τον Διαγόρα, έχοντας 26 πόντους.

Ο Αγγελόπουλος πέτυχε ένα γκολ από τα… αποδυτήρια, ανοίγοντας το σκορ για τη Δόξα Δράμας μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης. Μετά τις δύο σερί ήττες από την Ξάνθη, η ομάδα της Δράμας πήρε μία βαθμολογική ανάσα και ανέβηκε στην 10η θέση. Από την άλλη, τα Τρίκαλα παρέμειναν στην 8η.

Ο Απόλλων Λάρισας προηγήθηκε από νωρίς, με γκολ που σημείωσε ο Μόρας στο 11′, για να έρθει ωστόσο, στο 78′ ο Αποστολίδης και να ισοφαρίσει για τον ΟΦΙ, ενώ Καραϊσκάκης και Παναχαϊκή έμειναν στο 0-0.