18.2 C

Super League 2: Γλίτωσε την γκέλα στο 88′ ο Λεβαδειακός, ξεφεύγει ο Ιωνικός στην κορυφή (vid)

Με πρωταγωνιστή τον Νίκο Κουσκουνά η Παναχαϊκή πήρε άνετα τη νίκη, επικρατώντας με 2-0 επί της Δόξα Δράμας, ενώ ο Λεβαδειακός γλίτωσε στο παρά πέντε νέο στραβοπάτημα, με τον Μαρίνο να δίνει τη νίκη κόντρα στον ΟΦΙ (1-1), κλέβοντας τον βαθμό από τους Κρητικούς. Ο Ιωνικός πανηγύρισε σημαντικό διπλό στη Λάρισα κόντρα στον Απόλλωνα (0-1) και αύξησε τη διαφορά από τους διώκτες του.

Μόλις στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης, η Παναχαϊκή με μπροστάρη τον αρχηγό της, ο οποίος έπιασε στον «ύπνο» την άμυνα της Δόξα Δράμας και άνοιξε το σκορ. Ο Μπάτροβιτς έκανε την κάθετη πάσα και η μπάλα έφτασε στον Κουσκουνά, εκείνος βγήκε σε τετ α τετ με τον Στεφανάκο και τον εκτέλεσε κάτω από τα πόδια, γράφοντας το 1-0.

Στο 75′ ο 32χρονος χτύπησε ξανά και διπλασίασε τα τέρματα για την Παναχαϊκή, μετά από εκτέλεση φάουλ του Τσερούτι. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κόντος μείωσε σε 2-1, ωστόσο δεν υπήρχε χρόνος για τους φιλοξενούμενους, ώστε να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο.

Έτσι, οι Πατρινοί παραμένουν στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 25 βαθμούς και βρίσκονται σε απόσταση ασφαλείας από τις τελευταίες θέσεις.

Ο Ιωνικός προηγήθηκε επίσης, νωρίς απέναντι στον Απόλλωνα Λάρισας, κάνοντας το 0-1 στο 20′ από στημένη φάση. Ο Ρόλε εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά, ο Κοτσώνης βρέθηκε μόνος του στο πίσω δοκάρι και χωρίς πρόβλημα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η ομάδα της Νίκαιας έκανε τη δουλειά της, συνέχισε τη συγκομιδή της, ανοίγοντας τη ψαλίδα στο +5 από τον δεύτερο Λεβαδειακό. Από την άλλη η ομάδα της Λάρισας παρέμεινε στην 8η θέση.

Ο Λεβαδειακός πήρε τον πόντο στην Κρήτη απέναντι στον ΟΦΙ με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες. Στο 40′ ο διαιτητής έπειτα από ανατροπή του Βογιατζή από τον Παναγιώτου υπέδειξε την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε με επιτυχία Κούστα με αποτέλεσμα να διαμορφώσει το 1-0 στο. Ωστόσο, στο 88′ ο Γιώργος Μαρίνος ξελάσπωσε τον Λεβαδειακό.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 18ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

ΣΑΒΒΑΤΟ 3/4

Ξάνθη – Καραϊσκάκης 1-1 (12′ Ντίνας / 58′ Ναζίμ)

Εργοτέλης – Τρίκαλα 1-2 (37′, 78′ (ΠΕΝ) Μανουσάκης / 42′, 53′ Ευθυμίου, 89′ (ΠΕΝ) Ριζογιάννης)