7.3 C

Super League 2: Κορυφή στο 92′ ο Ιωνικός, ανεβαίνουν τα Χανιά (vid)

ΣΕ ΠΡΩΤΟ ΠΛΑΝΟ

Ο Ιωνικός πήρε τη νίκη απέναντι στην Παναχαϊκή, με τον Μάναλη να πετυχαίνει το «χρυσό γκολ» στις καθυστερήσεις και να χαρίζει ένα τρίποντο πρωτιάς στην ομάδα της Νίκαιας. Ο Απόλλων Λάρισας πανηγύρισε ένα σημαντικό διπλό με 2-1 κόντρα στο Καραϊσκάκη, όπως και η Δόξα Δράμας κόντρα στον ΟΦΙ και αμφότερες απομακρύνθηκαν από την επικίνδυνη ζώνη.

Ο Κισσαμικός επιβλήθηκε 2-0 στα Τρίκαλα και επέστρεψε στις νίκες, με την ομάδα των Χανίων να συνεχίζει την αναρρίχηση στον βαθμολογικό πίνακα και να ανεβαίνει στην 6η θέση, ενώ είναι στο -1 από τον Διαγόρα και στο -3 από τον τέταρτο Εργοτέλη. Τα γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχαν οι Καρλίτο στο 11′ και ο Βασιλόγιαννης στο 24′.

Η ομάδα της Νίκαιας με butter beater βρέθηκε στην κορυφή της Super League 2, με τον Μάναλη να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης. Με γκολ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο 26χρονος επιθετικός λύγισε την Παναχαϊκή και έκλεψε το τρίποντο που οδήγησε στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Η Δόξα Δράμας έκανε τη δουλειά της για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική και μετά τη νίκη επί του Εργοτέλη, επικράτησε με 2-1 του ΟΦΙ και έκανε ένα σημαντικό βήμα παραμονής, ανεβαίνοντας στην 9η θέση με 20 βαθμούς, αφήνοντας πίσω τα Τρίκαλα με 16. Ο Μαυρίας άνοιξε το σκορ στο 24′ και στο 51′ ο Βάντερσον διπλασίασε τα τέρματα, για να έρθει ο Κόστα στο 69′ και να μειώσει σε 2-1.

Ο Καραϊσκάκης γνώρισε νέα εντός έδρας ήττα από τον Απόλλωνα Λάρισας και πλέον δυσκολεύει ακόμη περισσότερο τη θέση του, καθώς παραμένει τελευταίος με 11 πόντους. Η ομάδα της Λάρισας προηγήθηκε με αυτογκόλ του Θεολόγου στο 73′ και στο 77′ ο Χατζής έκανε το 2-0΄. Τρία λεπτά αργότερα ο Ναζίμ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι μείωσε σε 2-1, με το σκορ να παραμένει μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 17ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 27/3

Διαγόρας – Λεβαδειακός 0-4 (74′, 84′ Kωστή, 90′ Πολέτο, 90+5′ Θεοχάρης)

Ξάνθη – Εργοτέλης 1-0 (67′ Μικελτάντζε)

Κυριακή 28/3

Τρίκαλα – Χανιά 0-2 (11′ Καρλίτο, 24′ Βασιλόγιαννης)

Καραϊσκάκης – Απόλλων Λάρισας 1-2 (80′ ΠΕΝ. Ναζίμ / 73′ ΑΥΤΟΓΚ. Θεολόγου, 77′ Χατζής)

Δόξα Δράμας – ΟΦ Ιεράπετρας 2-1 (24′ Μαυριάς, 51′ Βάντερσον / 69′ Κόστα)

Ιωνικός – Παναχαϊκή 1-0 (90+2′ Μάναλης)

Ολυμπιακός: Απολαυστική παρακάμερα με πάρτι εντός κι εκτός παρκέ (vid)

Ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός στο χθεσινό ματς με τον Ιωνικό για το πρωτάθλημα της Basket League, προσφέροντας θέαμα σε κάθε γωνιά του ΣΕΦ και...

Ολυμπιακός – Ιωνικός 109-65: Τα highlights από τη σαρωτική εμφάνιση των Ερυθρόλευκων

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 109-65 του Ιωνικού και ξεκίνησε να βρίσκει ρυθμό ενόψει και της αναμέτρησης με τη Μακάμπι στο Τελ Αβίβ. Οι Ερυθρόλευκοι είχαν...

Ολυμπιακός – Ιωνικός 109-65: Και ο Έισι είναι εδώ! (vid)

Ο Κουίνσι Έισι ξεκίνησε να μπαίνει στο κλίμα πραγματοποιώντας μια πολύ καλή εμφάνιση στο ΣΕΦ πριν το ματς στο Τελ Αβίβ - Άνοιξε το ροτέισον ο Γιώργος Μπαρτζώκας, βρίσκουν ρυθμό οι παίκτες

Κορωνοϊός: Το μυστήριο με τις ρωσικές ομάδες, η υπεράνω… κρουσμάτων ΤΣΣΚΑ και η περίπτωση του Γιόβιτς

Ο Insider γράφει για την καθυστερημένη εμφάνιση κρουσμάτων κορωνοϊού σε Ούνικς και Ζενίτ, την παραδόξως «απρόσβλητη» μέχρι στιγμής ΤΣΣΚΑ, αλλά και μια ιστορία με τον Γιόβιτς κατά την παρουσία του στη Χίμκι

Ολυμπιακός: Η υπερβολική αυστηρότητα σε μία σεζόν ειδικών συνθηκών

Η εικόνα του Ολυμπιακού ήταν κακή σε ένα ντέρμπι που έχει ήδη ξεχαστεί, αλλά ο μηδενισμός που παρατηρείται δεν βοηθάει την ομάδα. Γράφει ο Παναγιώτης Γκαραγκάνης

Το πισώπλατο χτύπημα του ευεργετημένου Φωτιά στον ευεργέτη του, Κλάτενμπεργκ

Ο Χρήστος Υφαντής γράφει για το εκ προμελέτης διαιτητικό έγκλημα του Φωτιά στην Τούμπα, ο οποίος αποφάσισε με πλήρη συνείδηση να ντυθεί Βρούτος για να μαχαιρώσει πισώπλατα τον «Ιούλιο Καίσαρα» της ΚΕΔ