20.8 C

Super League 2: Μεγάλο «διπλό» για τον Καραϊσκάκη, υποβιβάστηκε ο ΟΦΙ

Ο Απόλλων Λάρισας επικράτησε με 1-0 του ΟΦΙ, με την ομάδα της Ιεράπετρας να υποβιβάζεται και μαθηματικά πλέον στην Football League, o Καραϊσκάκης πανηγύρισε ένα σπουδαίο διπλό με 2-4 κόντρα στη Δόξα Δράμας.

Ο Χρήστος Σέχου είναι αυτός που έκανε τη ζημιά στον ΟΦΙ, με τον 21χρονο επιθετικό του Απόλλωνα να σκοράρει μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης και να χαρίζει το τρίποντο στην ομάδα του, την ίδια στιγμή που «πέταξε» από την κατηγορία την ομάδα της Ιεράπετρας.

Σπουδαίο παιχνίδι έκανε ο Καραϊσκάκης στη Δράμα, με τους γηπεδούχους να παίρνουν δις το προβάδισμα να γνωρίζουν τελικά βαριά ήττα με 4-2. Ο Σαμπανίδης άνοιξε το σκορ στο 23′ για την Δόξα, ωστόσο στο 60′ ο Ναζίμ ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενος.

Στο 71′ όμως, ο Πινδώνης ξανά έβαλε σε θέση ισχύος την ομάδα της Δράμας, αλλά δεν κράτησε για πολύ. Τέσσερα λεπτά χρειάστηκε για να γυρίσει το παιχνίδι ο Καραϊσκάκης, με τους Μπρέμπο (80′), Βανκεβάι (81′) και Δούμτσιο (84′) να πυροβολούν στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα και να κάνουν την ανατροπή.

Η Παναχαϊκή επέστρεψε στις νίκες, ύστερα από σχεδόν ένα μήνα (τελευταία φορά 11/4 με τα Χανιά), και υποχρέωσε τα Τρίκαλα σε ήττα με 2-1. Οι Πατρινοί προηγήθηκαν στο 13′ με τον Παπαδόπουλο, ενώ ο Μπάτροβιτς επτά λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων. Τα Τρίκαλα μείωσαν στο 35′ με τον Σταματή, χωρίς ωστόσο να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 3ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΤΩΝ PLAY OUT

Απόλλων Λάρισας – ΟΦΙ 1-0 (6′ Σέχου)

Δόξα Δράμας – Καραϊσκάκης 2-4 (23′ Σαμπανίδης, 71′ Πινδώνης / 60′ Ναζίμ, 80′ Μπρέμπος, 81′ Βανκεβάι, 84′ Δούμτσιος)

Παναχαϊκή – Τρίκαλα 2-1 (13′ Παπαδόπουλος, 20′ Μπάτροβιτς / 35′ Σταματής)