16.4 C

Super League 2: Μεγάλο «διπλό» του Λεβαδειακού στη Νίκαια με γκολ στο 92′

Ο Λεβαδειακός πήρε ένα σημαντικό διπλό στη Νίκαια κόντρα στον Λεβαδειακό με 2-3, μειώνοντας τη διαφορά στους -3, ο Εργοτέλης επικράτησε με 3-1 επί του Διαγόρα Ρόδου για την 1η αγωνιστική των play off της Super League 2, ενώ ισόπαλο με 1-1 έληξε το ματς της Ξάνθης με τα Χανιά.

Ο Λεβαδειακός λύγισε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης τον Ιωνικό, πανηγυρίζοντας ένα σημαντικό διπλό που μειώνει την απόσταση μεταξύ τους και τον φέρνει στο -3 από την κορυφή.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ χάρη σε ένα όμορφο «ξερό» σουτ του Κονέ μόλις 28 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του αγώνα.

Στο 48′ ωστόσο, ο Ιωνικός έφερε το ματς στα ίσα με γκολ του Ματσούκα, αλλά με τον Μαρίνο στο 63′ ο Λεβαδειακός έκανε το 1-2. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν ξανά στο 79′ με τον Μαρίνο, κάνοντας το 2-2.

Ωστόσο, ο Λεβαδειακός δεν παράτησε το ματς και χάρη στο «χρυσό» γκολ Μυτίδη στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων έφυγε με το τρίποντο από τη Νίκαια.

Ο Εργοτέλης πήρε τη νίκη απέναντι στον Διαγόρα το τελευταίο δεκάλεπτό του αγώνα. Η ομάδα του Ηρακλείου προηγήθηκε μόλις στο 4′ με τον Κοκκίνη, αλλά ο Διαγόρας ισοφάρισε στο 24′ με τον Μπαστακό. Από το 80′ και μετά οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και χάρη στο τέρμα του Μανουσάκη στο 82′, αλλά και την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κόνραντ στο 88′ σφράγισε τη νίκη.

Η Ξάνθη έμεινε πίσω στο σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, με τα Χανιά να παίρνουν στο 45+3′ το προβάδισμα, ύστερα από εύστοχη εκτέλεσε πέναλτι του Διαμαντόπουλου. Ωστόσο, ο Παπάζογλου ισοφάρισε σε 1-1 για τους γηπεδούχους στο 58′, με την Ξάνθη να παίρνει τον βαθμό.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 1ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ (PLAY OFF)

ΤΕΤΑΡΤΗ 28/4

Εργοτέλης – Διαγόρας Ρόδου 3-1 (4′ Κοκκίνης, 82′ Μανουσάκης, 88′ ΠΕΝ. Κονραντ/ 24′ Μπαστακός)

Ξάνθη – Χανιά 1-1 (58′ Παπάζογλου / 45+3′ πεν. Διαμαντόπουλος)

Ιωνικός – Λεβαδειακός 2-3 (48′ Ματσούκας, 79′ Μανάλης / 1′ Κονέ, 63′ Μαρίνος, 90+2′ Μυτίδης)