22.6 C

Super League 2: Πλησιάζει στην πεντάδα ο ΠΑΟΚ Β’, νίκες για Λεβαδειακό και Ξάνθη

Ο ΠΑΟΚ Β΄ επικράτησε με 2-1 επί της Αναγέννησης Καρδίτσας, στο γήπεδο του Μακεδονικού, για την σημερινή αγωνιστική της Superleague 2. Ο Παναγιώτου άνοιξε το σκορ στο 21′ για τους γηπεδούχους, έξι λεπτά αργότερα όμως ο Μπαρμπίγια ισοφάρισε σε 1-1.

Την νίκη για τον Δικέφαλο έφερε ο Κούτσιας στο 76′, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Με αυτή την νίκη η ομάδα του Γκαρσία θέτει γερές βάσεις για να βρεθεί στην πρώτη πεντάδα, αφού αρχίζει σιγά-σιγά να μειώνεται η διαφορά με τους αντιπάλους της.

Στον ίδιο όμιλο η Ξάνθη κατάφερε να διαφύγει με το τρίποντο από την έδρα της Νίκης Βόλου, με τον Παπάζογλου να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ του αγώνα και να της χαρίζει την νίκη. Tην ίδια ώρα η πρωτοπόρος Βέροια «σκόνταψε» απέναντι στην ΑΕΛ, στο Αλκαζάρ, σε ένα παιχνίδι με απίστευτο φινάλε, αφού η μεν φιλοξενούμενη άνοιξε το σκορ στο 90′ και η δε γηπεδούχος την ισοφάρισε δύο λεπτά αργότερα.

Τέλος στον έτερο όμιλο της Superleague 2, ο Λεβαδειακός κατάφερε να επικρατήσει με 0-1 επί της Καλλιθέας και να βρεθεί στην κορυφή του γκρουπ του, με την ΑΕΚ Β’ όμως να καραδοκεί με παιχνίδι λιγότερο.

Τα αποτελέσματα (6η αγωνιστική)

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Αλμωπός – Θεσπρωτός 1-0 (3′ Ρόβας)

Νίκη Βόλου – Ξάνθη 0-1 (76′ Παπάζογλου)

ΠΑΟΚ Β’ – Αναγέννηση Καρδίτσας 2-1 (21′ Παναγιώτου, 76′ Κουτσιας / 27′ Μπραμπίγια)

Τρίκαλα – Απόλλων Πόντου 2-0 (81′ Κουσκουνάς, 90’ Νίζιτς)

ΑΕΛ – Βέροια 1-1 (92′ Ακούνα / 90′ Φοφανά)

Ολυμπιακός Β’ – Πανσερραϊκός 2-1 (30′ Κωστή, 52’Βοΐλης / 48′ Μαρκόνι)

Απόλλων Λάρισας – Ηρακλής 0-1 (85’ Καρτσαμπάς)

Ολυμπιακός Βόλου – Πιερικός 0-1 (14’ Ζαφειράκης)

Ρεπό: Καβάλα