14.3 C

Super League 2: Τεσσάρα για Ιωνικό, ο «ήρωας» Μπιανκόνι έσωσε τον Λεβαδειακό (vid)

Ο Ιωνικός διέσυρε με το ευρύ 4-2 τη Δόξα Δράμας, διευρύνοντας το αήττητο σερί, με τον Κάστρο να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστικής πετυχαίνοντας δύο γκολ και τους Ρόλε και Νιάς να αποτελειώνουν τους φιλοξενούμενους. Ο Λεβαδειακός από την άλλη λίγο έλειψε να χάσει το τρίποντο μέσα από τα χέρια του, ωστόσο χάρη στο  «χρυσό» γκολ του Μπιανκόνι πανηγύρισε ένα σημαντικό διπλό, διατηρώντας το -5 από τον Ιωνικό.

Η μέρα από το πρωί φαίνεται λένε και ο Ιωνικός άνοιξε νωρίς-νωρίς το σκορ στο παιχνίδι κόντρα στη Δόξα Δράμας μετά από τραγικό λάθος του Στεφανάκου. Συγκεκριμένα, στο 5’ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων πήγε να πιάσει με τα χέρια την μπάλα σε επιστροφή του Άντερσον με τα πόδια, έχασε τον έλεγχό της, δίνοντας το πλεονέκτημα στον Κάστρο, ο οποίος άδραξε την ευκαιρία και σκόραρε ένα ακόμα γκολ στο πρωτάθλημα.

Στη συνέχεια και πάλι από λάθος η Δόξα Δράμας, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0, μετά το γκολ του Ρόλε.

Η «χρυσή» αλλαγή του Δημήτρη Σπανού, ο Ιμπραχίμα Νιάς σε μια φάση έδειξε πώς μπορεί να γίνει κανείς ένα πολυεργαλείο μέσα στο γήπεδο και λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο έκανε στο 66′ το 3-0, για να έρθει ο Κάστρο στο 70′ και να πληγώσει εκ νέου την ομάδα της Δράμας, γράφοντας το 4-0.

Τα τελευταία 10 λεπτά οι φιλοξενούμενοι «ξύπνησαν» και μείωσαν χάρη σε δύο προσωπικά γκολ του Αλέξανδρου Κόντου στο 82′ και το 90′ σε 4-2. Και κάπως έτσι, η ομάδα της Νίκαιας έφτασε τα οκτώ παιχνίδια αήττητη και διατηρεί την πρώτη θέση με 43 πόντους, ενώ η Δόξα έμεινε στη 10η, έχοντας 20.

Από την άλλη ο Απόλλων Λάρισας επέστρεψε ξανά στα άσχημα αποτελέσματα και μετά το 2-1 από τον Λεβαδειακό παρέμεινε 8ος, ενώ οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα από την Ξάνθη και το -5 από τον Ιωνικό.

Ο Λεβαδειακός άργησε να βρει τέρμα. Ο Μπιανκόνι έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του στο 62′, όμως στο 89′ ο Χατζής ισοφάρισε για την ομάδα της Λάρισας.

Ωστόσο, ο Βραζιλιάνος επιθετικός σαν από μηχανής Θεός χάρισε το τρίποντο στον Λεβαδειακό, σκοράροντας στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και διαμορφώνοντας το τελικό 1-2.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 20ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

ΣΑΒΒΑΤΟ 10/4

Απόλλων Λάρισας – Λεβαδειακός 1-2 (89′ Χατζής, 62′, 90+2′ Μπιανκόνι)

Ιωνικός – Δόξα Δράμας 4-2 (5′, 70′ Κάστρο, 23′ Ρόγε, 66′ Νιάς / 82′, 90′ Κόντος)