14.4 C

Super League: Εύκολο πέρασμα στη Λεωφόρο ο Λεβαδειακός, «πεντάρες» για Ηρακλή και Κισσαμικό

Ο Λεβαδειακός κατάφερε να παραμείνει σε τροχιά διεκδίκησης της κορυφής, χάρη στη σημερινή του νίκη με 3-1 κόντρα στον Παναθηναϊκό Β’.

Την ίδια ώρα ο Ηρακλής με τον Κισσαμικό έκαναν το δικό τους… πάρτι απέναντι σε Θεσπρωτό και Ζάκυνθο αντίστοιχα, νικώντας και οι δύο με 5-1.

Στο πρώτο παιχνίδι, η ομάδα της Λιβαδειάς, είχε πετύχει ήδη δύο γκολ στη Λεωφόρο μέχρι το χρονόμετρο να δείξει το 10ο λεπτό.

Ο Παναγιώτου στο 6′ και ο Μυτίδης στο 8′ «υπέγραψαν» μία φαινομενικά εύκολη νίκη κόντρα στους Πράσινους, με τον Τζημόπουλο να δίνει την χαριστική βολή στο 88′.

Το μόνο που κατάφερε το τριφύλλι ήταν να σκοράρει πέντε λεπτά πριν με τον Σαρδέλη, μειώνοντας σε 1-2, όμως αυτό τελικά δεν φάνηκε αρκετό.

Στη Κρήτη, από την άλλη, ο Κισσαμικός μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Ζάκυνθο – με το γκολ που πέτυχε ο Ντάσις στο 18′ – όμως γρήγορα κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα και τελικά να ανατρέψει το σκορ.

Ο Μπαΐροβιτς στο 20′ έκανε το 1-1 και από εκεί ξεκίνησε ο εφιάλτης για τους φιλοξενούμενους. Φοντέ Καμαρά στο 39′, Βασιλόγιαννης στο 45+2 και στο 81′ και Κόλλας στο 90+2 έκαναν «περίπατο» απέναντι στην αντίπαλο τους και διαμόρφωσαν το τελικό 5-1.

Στο ματς του Θεσπρωτού κόντρα στον Ηρακλή οι φιλοξενούμενοι μέχρι το 45′ προηγούνταν ήδη με 0-3, χάρη στα τέρματα των Πατράλλη, Κάκκου και Χρουσιέλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε απλά το επισφράγισμα της νίκης για τον Γηραιό, ο οποίος πρόσθεσε δύο ακόμα σκόρερ στην λίστα του (Τότσκα, Μπορζές).

Μοναδικό επίτευγμα για τους γηπεδούχους ήταν η μείωση σε 1-3 από τον Ραμίρες, η οποία όμως δεν στάθηκε ικανή να αλλάξει το αποτέλεσμα.