17 C

Super League Κ15: Εξαιρετικός ο Ολυμπιακός, προκρίθηκε στον τελικό του F4

Στον τελικό του πρωταθλήματος Κ15 προκρίθηκε ο Ολυμπιακός επικρατώντας 2-0 του Άρη. Η ομάδα του Αριέλ Ιμπαγάσα απέδωσε πολύ καλά και με ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο από Μαυρόπουλο και Αρσενίδη, πήρε την πρόκριση στον τελικό του F4 των Ιωαννίνων όπου την Παρασκευή (10/7) στις 19:00 θα διεκδικήσει το τρίτο τρόπαιό της απέναντι στον Ατρόμητο.

Ο Θρύλος είχε την υπεροχή στο πρώτο μέρος, φτάνοντας κοντά στο γκολ στο πρώτο 20λεπτο με το πλασέ του Μοίρα όμως να καταλήγει κόρνερ.

Ο Έξαρχος έδειξε τα αντανακλαστικά του λίγο αργότερα σε κεφαλιά των αντιπάλων για να έρθει το 36ο λεπτό και το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα. Ο Μαυρόπουλος έπιασε εξαιρετικό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, στέλνοντάς τη στο «παραθυράκι» της εστίας των «κίτρινων» για το 1-0!

Ο Ολυμπιακός ανέβασε κι άλλο την απόδοσή του στο δεύτερο μισό, δείχνοντας αποφασισμένος να τελειώσει την υπόθεση πρόκριση. Ο Δρόσος πέρασε στο ματς στο 58’ και λίγο αργότερα έχασε ευκαιρία με το κεφάλι για το 2-0, με τον Μοίρα να φτάνει ακόμα πιο κοντά στο 68ο λεπτό, η εξαιρετική του λόμπα όμως που πέρασε πάνω από τον αντίπαλο τερματοφύλακα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι!

Τα πάντα τελικά τελείωσαν στις καθυστερήσεις και πιο συγκεκριμένα στο πέμπτο λεπτό. Ο Αρσενίδης πέρασε τρεις αντιπάλους με εκπληκτικό τρόπο και έστειλε πανέμορφα την μπάλα στα δίχτυα του Άρη για το τελικό 2-0!