24.6 C

Super League Κ15: Πρωταθλητής ο Ολυμπιακός, 4-3 στα πέναλτι τον Ατρόμητο

Ο Ολυμπιακός είναι πρωταθλητής Ελλάδας στο πρωτάθλημα Κ15 της Super League. Αν και οι «αγγελιοφόροι» του γνωστού και μη εξαιρετέου Περικλή Λασκαράκη έστειλαν το «μήνυμά» τους με την ακύρωση δυο ερυθρόλευκων τερμάτων, οι Πειραιώτες κατέκτησαν τον τίτλο έστω και στη διαδικασία των πέναλτι.

Αναλυτικά η ενημέρωση από το επίσημο σάιτ της ΠΑΕ Ολυμπιακός:

Τα παιδιά του Αριέλ Ιμπαγάσα τα έδωσαν όλα, ήταν ανώτεροι πετυχαίνοντας δύο τέρματα που κακώς δεν μέτρησαν, καταφέρνοντας μετά το 0-0 του 80λέπτου, να διατηρήσουν την ψυχραιμία τους και να πάρουν τη νίκη με 4-3 στη διαδικασία των πέναλτι.

Με αυτόν τον τίτλο, ο Θρύλος έγινε ο πολυνίκης της κατηγορίας φτάνοντας τα τρία πρωταθλήματα Ελλάδας, επιστρέφοντας στο «θρόνο» του μετά την κατάκτηση του 2016.

Ο Αριέλ Ιμπαγάσα παρέταξε τον Ολυμπιακό σε σχηματισμό 4-3-3, έχοντας τον Έξαρχο κάτω από τα δοκάρια, και τους Χουρδάκη, Κωστούλα, Φίλο και Νίνο στην αμυντική γραμμή από τα αριστερά προς τα δεξιά. Σταράκης και Μαυρόπουλος ήταν οι δύο επιλογές στα χαφ, με την τριάδα των Αθανασίου, Βλέτσα και Αρσενίδη να κινείται πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Μοίρα.

Το πρώτο 40λεπτο κινήθηκε σε νωχελικούς ρυθμούς, με τις δύο ομάδες να είναι επηρεασμένες και από την υψηλή θερμοκρασία. Οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες ήταν λιγοστές, με τον Ολυμπιακό να ανησυχεί για πρώτη φορά τους αντιπάλους στο 13’, όταν μετά το φάουλ του Μαυρόπουλου από αριστερά, ο Κωστούλας ολομόναχος δεν βρήκε καλά την μπάλα με το κεφάλι.

Ο Φίλος έβαλε όπως έπρεπε το πόδι του στο σουτ του Λέντζα στο 19’ δίνοντας την ευκαιρία στον Έξαρχο να μπλοκάρει την μπάλα, η φάση ωστόσο που «σημάδεψε» το πρώτο μισό ήρθε στο 31’.

Ο Χουρδάκης έκανε την μπαλιά από την άμυνα, ο αμυντικός των Περιστεριωτών δεν μπόρεσε να απομακρύνει με αποτέλεσμα ο Μοίρας να γίνει αποδέκτης της μπάλας στέλνοντάς τη με όμορφο πλασέ στα δίχτυα, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε κακώς ως οφσάιντ, αφού όπως αποδεικνύει και η επαναληπτική προβολή, ο επιθετικός του Θρύλου καλύπτεται κανονικά…

Το πρώτο μισό ολοκληρώθηκε με εκτέλεση φάουλ του Αρσενίδη ψηλά άουτ, ενώ λίγο πριν την ανάπαυλα, ο Φίλος είχε ακόμα μία εξαιρετική τοποθέτηση προλαβαίνοντας τον Τσαγγάρη.

Η έναρξη του δεύτερου μέρους στιγματίστηκε από ένα ακόμα διαιτητικό σφάλμα εις βάρος του Ολυμπιακού, αφού στο 42’ μετά την εκτέλεση φάουλ του Μαυρόπουλου, η μπάλα έφτασε στον Αρσενίδη που τη σούταρε στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια αυτή κατέληξε μέσα από τη γραμμή του τέρματος, προτού μπλοκάρει ο Σταυριανάκος! Το γκολ ωστόσο δεν κατοχυρώθηκε…

Ο Ολυμπιακός μπήκε μεταμορφωμένος στο γήπεδο και πίεσε στο ξεκίνημα της επανάληψης με τους Μοίρα και Μαυρόπουλο να μην μπορούν να σκοράρουν με εκτελέσεις φάουλ από καλά σημεία. Ο Έξαρχος έδειξε τα αντανακλαστικά του στις φάσεις του Αλεξίου και του Τσαγγάρη στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να απαντάει με φάουλ του Μαυρόπουλου και σουτ του Μοίρα.

Παράταση δεν προβλεπόταν κι έτσι μετά το 0-0 του 80λέπτου οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί τα παιδιά του Ιμπαγάσα αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμα και εύστοχα, με τον Έξαρχο να αποκρούει το δεύτερο πέναλτι και τους Μαυρόπουλο, Φίλο, Μοίρα και Κωστούλα να είναι οι σκόρερ των τεσσάρων εύστοχων εκτελέσεων.