17.6 C

Super League Play Off: Τα γκολ της 1ης αγωνιστικής (vid)

Η πρώτη αγωνιστική των πλέι οφ βρήκε τους Άρη και ΑΕΚ να γνωρίζουν την ήττα με 1-0 από τον Ολυμπιακό και 3-1 από τον ΠΑΟΚ αντίστοιχα, ενώ ο Παναθηναϊκός σε ένα ματς που έλεγχε περίπου μέχρι το 80′ έχοντας προβάδισμα δύο γκολ, έφυγε με την ισοπαλία από την Τρίπολη (2-2).

Ο Παναθηναϊκός δέχθηκε την απόλυτη ψυχρολουσία στην Τρίπολη, καθώς ενώ μέχρι το και το 84′ είχε το προβάδισμα απέναντι στον Αστέρα με δύο γκολ του Μακέντα, οι Αρκάδες μείωσαν με τον Φερνάντεθ και στη συνέχεια έκλεψαν τον βαθμό με τον Νίκο Παπαδόπουλο στο 90+7′.

Από τη μεριά του ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο 38′ με τον Μασούρα στο «Γ. Καραϊσκάκης» κόντρα στον Άρη και μολονότι οι Ερυθρόλευκοι έπαιζαν από το 41′ με παίκτη λιγότερο, μετά την αποβολή του Λαλά, διατήρησαν το προβάδισμα και αύξησαν τη διαφορά τους στο +19.

Με πρωταγωνιστή τον Άντρια Ζίβκοβιτς, ο οποίος σκόραρε τα δύο από τα τρία γκολ του ΠΑΟΚ, οι Ασπρόμαυροι πανηγύρισαν κόντρα στην ΑΕΚ την πρώτη τους νίκη στα πλέι οφ (3-1).

Ο Σέρβος άνοιξε το πέτυχε το πρώτο και το τελευταίο γκολ για τον Δικέφαλο, ανοίγοντας το σκορ από το 4ο λεπτό της αναμέτρησης. Η Ένωση ισοφάρισε προσωρινά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Ολιβέιρα, ωστόσο ο Σφιντέρσκι με το καλησπέρα έκανε στο 46′ το 2-1, για να έρθει ξανά στο 89′ ο Ζίβκοβιτς και να διαμορφώσει το 3-1.