20.8 C

Super League: Τα highlights των αναμετρήσεων (vid)

Ολοκληρώθηκε η τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Super League το βράδυ της Κυριακής (14/3), με τον Ολυμπιακό να επικρατεί με 3-1 της ΑΕΛ, τον Παναθηναϊκό με 2-1 επί του ΠΑΟΚ, ο Βόλος πήρε το τρίποντο με 1-0 κόντρα στην ΑΕΚ, ενώ με το ίδιο σκορ επικράτησαν και οι Απόλλων Σμύρνης, ΠΑΣ Γιάννινα και Άρης απέναντι στους Παναιτωλικό, Αστέρα Τρίπολης και ΟΦΗ αντίστοιχα. Χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση ανάμεσα στη Λαμία και τον Ατρόμητο (0-0).

ΑΕΛ – Ολυμπιακός 1-3

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε από το 33′ χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αχμέντ Χασάν, ο οποίος στη συνέχεια αποχώρησε τραυματίας από το γήπεδο. Ο Ανδρούτσος διεύρυνε στο 55′, για να έρθει ο Ελ Αραμπί στο 80′ και να «γράψει» το 0-3, ενώ η ΑΕΛ πέτυχε το γκολ της τιμής στο 87′ με τον Ντούνις, διαμορφώνοντας το τελικό 1-3. Οι «βυσσινοί» τερμάτισαν τελευταίοι στην κατάταξη της Supe League, έχοντας 16 βαθμούς.

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 2-1

Ο Φεντερίκο Μακέντα άνοιξε το σκορ για τον Παναθηναϊκό στο 39′, ενώ ο Ιωαννίδης διπλασίασε τα τέρματα στο 82′, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει δύο λεπτά αργότερα με τον Κρμέντσινκ και να γράφει το τελικό 2-1 στο «Απ. Νικολαΐδης». Οι Πράσινοι ανέβηκαν στην 5η θέση, αφήνοντας τον Αστέρα στην 6η, ενώ ο ΠΑΟΚ μετά την απώλεια βαθμών παρέμεινε 4ος.

Βόλος – ΑΕΚ 1-0

Ο Βόλος το έκανε ξανά, όπως στη ρεβάνς στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, και επικράτησε της ΑΕΚ με 1-0. Η ομάδα της Μαγνησίας προηγήθηκε με τον Δουβίκα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο οποίος εκτέλεσε εύστοχα από τα 11 βήματα, νίκησε τον Αθανασιάδη και κατέκτησε την 7η θέση. Από την άλλη, η Ένωση παρέμεινε στην 3η.

Απόλλων Σμύρνης – Παναιτωλικός 1-0

Ο Σλίβκα πέτυχε το χρυσό γκολ για την Ελαφρά Ταξιαρχία στο 63′, το οποίο ήταν και αυτό που χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του Γιώργου Παράσχου κόντρα στον Παναιτωλικό και την έφερε στην 9η θέση, όπου ισοβαθμεί με τον Ατρόμητο. Τα «καναρίνια» παρέμειναν στην επικίνδυνη ζώνη.

Αστέρας Τρίπολης – ΠΑΣ Γιάννινα 0-1

Αν και το ματς φαινόταν πως θα λήξει ισόπαλο στην Τρίπολη ανάμεσα στον Αστέρα και τον ΠΑΣ Γιάννινα, έχοντας προηγηθεί και τρία δοκάρια, δύο για τους γηπεδούχους και ένα για τους Ηπειρώτες, ήρθε ο Μπρένερ στο 85′ για να δώσει τη νίκη στους φιλοξενούμενους. Ο Αρκάδες έπεσαν στην 6η θέση, μετά τη νίκη των Πράσινων, ενώ ο Άγιαξ της Ηπείρου παρέμεινε στην 8η.

Άρης – ΟΦΗ 1-0

Ο Κώστας Μήτρογλου έδωσε μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης με τον ΟΦΗ το προβάδισμα στον Άρη, με τους Κίτρινους να το διατηρούν μέχρι το τέλος του αγώνα. Η ομάδα του Άκη Μάντζιου τερμάτισε στη 2η θέση, ενώ ο ΟΦΗ δυσκόλεψε ακόμη περισσότερο τη θέση του ενόψει των play outs, παραμένοντας 13ος με 19 πόντους.

Λαμία – Ατρόμητος 0-0

Ισόπαλο αναδείχθηκε το ματς ανάμεσα στη Λαμία και τον Ατρόμητο, με τους Ηπειρώτες να πέφτουν στη 10η θέση και να ισοβαθμούν με τον Απόλλωνα. Η Λαμία από την άλλη είναι στην 11η θέση.