18.4 C

Super League: Τρίποντο ανάσας από την κορυφή ο Λεβαδειακός, με ανατροπή ο Ιωνικός (vid)

Ο Λεβαδειακός επικράτησε με 1-0 του Εργοτέλη και μείωσε την διαφορά μεταξύ τους στον βαθμό, ενώ ο Διαγόρας έχασε την ευκαιρία να βρεθεί στην πρώτη θέση μετά την ήττα στη Ρόδο με 1-0 από τον Απόλλωνα Λάρισας. Την ίδια στιγμή, ο Ιωνικός έκανε την ανατροπή στις καθυστερήσεις απέναντι στα Τρίκαλα, ενώ ο Καραϊσκάκης συνέχισε χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα μετά το 1-0 από τα Χανιά.

Ο Εργοτέλης ηττήθηκε από τον Λεβαδειακό, χάρη στο γκολ του Μπιανκόνι στο 27′ και έχασε την ευκαιρία να μεγαλώσει τη διαφορά από την ομάδα της Λιβαδειάς που πλέον είναι στο -1 και τον Διαγόρα, ο οποίος μετά τη ήττα νίκη παρέμεινε στο -2.

Μετά από ένα νικηφόρο σερί σε 6 αναμετρήσεις, ο Διαγόρας ηττήθηκε εντός έδρας από τον Απόλλωνα, με την ομάδα της Λάρισας να πανηγυρίζει ένα σημαντικό διπλό με το γκολ του Αθανασιάδη στο 52′

Στα Τρίκαλα ο Ιωνικός έκανε την ανατροπή και έφυγε με το τρίποντο. Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου βρέθηκε να κυνηγάει από νωρίς το σκορ, καθώς χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ριζογιάννη στο 15′ και το τέρμα του Σκόνδρα στο 26′ πήγε στα αποδυτήρια έχοντας στην πλάτη το 2-0.

Ωστόσο, ο Ρόγε μείωσε στο 62′, για να φέρει στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων το ματς στα ίσα Μάναλης και στο 90+5′ να χαρίσει ο Κάστρο με «χρυσό» γκολ το τρίποντο στην ομάδα της Νίκαιας.

Ο Καραϊσκάκης σημείωσε την πέμπτη διαδοχική ήττα του στο πρωτάθλημα, με τον Διαμαντόπουλο να πετυχαίνει το ένα και μοναδικό γκολ για τα Χανιά, που ήταν αρκετό για να πάρει τη νίκη η ομάδα του.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 14ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

ΣΑΒΒΑΤΟ (13/3)

Λεβαδειακός – Εργοτέλης 1-0 (27′ Μπιανκόνι)

Διαγόρας Ρόδου – Απόλλων Λάρισας 0-1 (52′ Αθανασιάδης)

Χανιά – Καραϊσκάκης 1-0 (74′ Διαμαντόπουλος)

Τρίκαλα – Ιωνικός 2-3 (15′ πεν. Ριζογιάννης, 26′ Σκόνδρας / 62′ Ρόλε, 90+1′ Μάναλης, 90+5′ Κάστρο)