12 C

Συνεχίζει να ζει το όνειρο η Αλαβές (vid)

Σ’ ένα ματς που βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Αλαβές βρήκε τη ψυχολογία και ανέτρεψε το 0-1 παίρνοντας τη νίκη στις καθυστερήσεις κόντρα στη Βιγιαρεάλ (2-1)

Ασταμάτητη μοιάζει η Αλαβές τη φετινή σεζόν, παρά τις όποιες αναποδιές. Η ομάδα του Αμπελάρδο βρέθηκε να χάνει από νωρίς (10′) με 1-0 μέσα στο «Μεντιθορότσα» από το γκολ του Ζεράρ Μορένο μετά από γύρισμα του Πεδράθα πραγματοποιώντας συνολικά ένα κακό πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, η βασκική ομάδα μπήκε με τρομερή ενέργεια στο γήπεδο και στο 51’ ο συνήθης ύποπτος Τζόναθαν Καλέρι ισοφάρισε σε 1-1 με κεφαλιά από στημένη φάση. Η Αλαβές όμως δε σταμάτησε εκεί αλλά συνέχισε να κυνηγά το «τρίποντο» αποδεικνύοντας πως φέτος αναζητά το κάτι παραπάνω. Στις αρκετές ευκαιρίες που δημιούργησε, ο Ασένχο είχε απάντηση, ενώ το παιχνίδι άνοιγε όσο πλησίαζε προς το τέλος.

Στο 95’ ο Γιόνι με παράλληλο γύρισμα βρήκε τον Μπόρχα Μπαστόν ο οποίος είχε περάσει μόλις λίγα λεπτά νωρίτερα στο παιχνίδι και έδωσε μια σπουδαία νίκη στην ομάδα του, τοποθετώντας την στη δεύτερη θέση της βαθμολογικής κατάταξης με 20 βαθμούς, έναν πίσω από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα!

Αλαβές: Πατσέκο, Μαρτίν, Τσίμο Ναβάρο (60’ Μαριπάν), Λαγουάρδια, Ντουάρτε, Πίνα, Γουακάσο (82’ Μάνου Γκαρθία), Γιόνι, Ιμπάι Γκόμεθ (90’ Μπαστόν), Σομπρίνο, Καλέρι

Βιγιαρεάλ: Ασένχο, Μάριο Γασπάρ, Άλβαρο Γκονθάλεθ, Φούνες Μόρι, Χάουμε Κόστα, Κάσερες (90’ Ράμπα), Τριγέρος (83’ Ιτούρα), Πεδράθα, Φορνάλς, Καθόρλα (66’ Εκαμπί), Ζεράρ Μορένο