12 C

Συνεχίζει πρωτοπόρος με 6η σερί νίκη η Μίλαν, 1-0 την Τορίνο

Πρωτοπόρος θα συνεχίσει να είναι στη Serie A και μετά την ολοκλήρωση της 10ης αγωνιστικής η Μίλαν, η οποία έστω και δύσκολα επιβλήθηκε με 1-0 της Τορίνο εντός έδρας και έφτασε τους 28 βαθμούς.

Πρόκειται για την 6η διαδοχική νίκη της ομάδας του Στέφανο Πιόλι που παρουσιάζει άλλη εικόνα στα εγχώρια ματς κι άλλη στο Τσάμπιονς Λιγκ. Τη λύση την έδωσε ο Ολιβιέ Ζιρού στο 14ο λεπτό, όταν από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά του Κρούνιτς, η μπάλα έφτασε στον Γάλλο φορ στο δεύτερο δοκάρι που έγραψε το 1-0.

Οι Ροσονέρι δέχθηκαν τρομερή πίεση στο δεύτερο μέρος, δεν απείλησαν καθόλου και στα τελευταία λεπτά κινδύνευσαν με ισοφάριση, ωστόσο τόσο ο Ταταρουσάνου όσο κι ο Κιάερ κράτησαν το μηδέν στην άμυνα και διαφύλαξαν το πολύτιμο τρίποντο.