23.4 C

Ο Τζοβάρας το έφερε… over 2,5 πέναλτι!

Με δύο πέναλτι (κι ένα ακόμα χαμένο) διαμορφώθηκε το τελικό 1-1 στο παιχνίδι ανάμεσα σε Άρη και Παναθηναϊκό, σε ένα ματς που η διαιτησία του θα συζητηθεί

Δύο πέναλτι ήταν εκείνα που έκριναν το παιχνίδι ανάμεσα σε Άρη και Παναθηναϊκό, με το «τριφύλλι» να παίρνει και πάλι τον βαθμό της ισοπαλίας στις καθυστερήσεις, κόντρα σε ομάδα που προπονεί ο Σάββας Παντελίδης.

Ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνος που πίεσε στα πρώτα λεπτά, όμως ο Άρης στο 5ο λεπτό θα κερδίσει πέναλτι. Ο Γκάμα θα μπει στην περιοχή, ο Ινσούα θα τον πατήσει από πίσω στο βήμα επάνω με τον διαιτητή του αγώνα να δίνει πέναλτι. Ο Πορτογάλος ήταν εκείνος που ανέλαβε την εκτέλεση του, με τον Διούδη όμως να τον ψαρεύει και να το νικάει. Στο 15′ όμως θα γίνει η φάση του αγώνα. Ο Μενέντεθ θα κάνει την σέντρα, η μπάλα θα χτυπήσει στον μηρό του Γιόχανσον, όμως ο διαιτητής θα δώσει πέναλτι για τους «κιτρινόμαυρους». Την εκτέλεση αυτή την φορά την ανέλαβε ο Γιουνές, με τον Αλγερινό να κάνει το 1-0. Κάπου εκεί ο Άρης πήρε μέτρα και με ψηλό πρέσινγκ που είχε ζητήσει ο Παντελίδης είχε ως αποτέλεσμα τα πολλά λάθη από την πλευρά του Παναθηναϊκού, χωρίς όμως να έχει αποτέλεσμα.

Στο β’ μέρος ο Παναθηναϊκός κέρδισε μέτρα και ο Μακέντα στο 83′ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει με μία πολύ καλή κεφαλιά με τον τερματοφύλακα του Άρη να σώζει. Στο 85′ πο Βέλεθ λίγο έλειψε να γράψει το 2-0 και να κλειδώσει το ματς, καθώς η προβολή που έκανε έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Διούδη. Στις καθυστερήσεις ο Παναθηναϊκός θα κερδίσει και εκείνος το δικό του πέναλτι, όταν ο Σιώπης θα κάνει την προβολή με τον Μπουζούκη να πέφτει στα πόδια του και τον διαιτητή να δίνει το πέναλτι. Ο Χατζηγιοβάνης θα εκτελέσει σε στυλ αλλά Πανένκα και θα κάνει το 1-1.

Στο 90′ ο Μακέντα είδε δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα επάνω στο Σιώπη, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να τελειώσει το ματς με δέκα παίκτες.

Στα θετικά, η επιστροφή του Σωκράτη Διούδη μετά τον σοβαρό τραυματισμό του στο «Γ. Καραϊσκάκης» στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό.

Στα αρνητικά η κακή διαιτησία του Τζοβάρα, με τα πέναλτι που έδωσε και εκνεύρισε τους παίκτες και των δύο ομάδων.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Γιώργος Τζοβάρας με βοηθούς τους Τρύφωνα Πετρόπουλο και Βασίλειο Νικολακάκη.

Άρης: Κουέστα, Κωνσταντινίδης, Δεληζήσης, Μπάσα, Ντιγκινί (74 Ματίγια), Γκαρσία (79′ Μαβράι), Γκάμα, Γιούνες, Μενέντες, Σιώπης, Βέλεθ

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον (33′ Δώνης), Ινσούα, Πούγγουρας, Κολοβέτσιος, Μαυρομάτης (74′ Χατζηθεοδωρίδης), Κάτσε (74′ Καμπετσής), Κουρμπέλης, Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης, Μακέντα