23.5 C

Τελευταία παράσταση σε άδειο θέατρο

Στο τελευταίο του παιχνίδι στη φετινή Euroleague ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε χωρίς άγχος και άγγιξε την «κατοστάρα» κόντρα στην Νταρουσάφακα (99-74)

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ έκλεισε τις ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις για τη φετινή χρονιά, με μια καλή εμφάνιση κόντρα στην Νταρουσφάκα, σε ένα παιχνίδι που δεν είχε καμία απολύτως βαθμολογική σημασία. Στην τελευταία παράσταση αυτής της ομάδας (99-74).

O Oλυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά ούτε αυτό το παιχνίδι, έψαχνε κίνητρο αλλά δεν το έβρισκε. Από την άλλη, οι Τούρκοι μπήκαν ζεστοί στο παρκέ του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας και με τους δαιμόνιους Έβανς και Κίντ κατάφερε να κάνει ζημιά στην ερυθρόλευκη άμυνα.

Η Νταρουσάφακα προσπάθησε να κάνει κάποια plays στην επίθεση, με την άμυνα των γηπεδούχων να είναι συνεχώς εκτεθειμένη, η πρώτη περίοδος έκλεισε στο +8 για τους Τούρκους (20-28).

Ο Μπλατ έβλεπε τους παίκτες του να είναι αρκετά νωθροί σε όλους τους τομείς και κάλεσε άρον-άρον τάιμ άουτ για να αλλάξει την κατάσταση. Η Νταρουσάφακα είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας και έβαζε και κάμποσα σουτ από την περιφέρεια.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός επιτέθηκε περισσότερο ορθολογικά και έβγαλε ενέργεια στις τέσσερις γραμμές του γηπέδου. Οι γηπεδούχοι ακούμπησαν την μπάλα χαμηλά στο καλάθι και δημιούργησαν ρήγματα στην άμυνα της Νταρουσάφακα, που δεν έχει συνηθίσει ν παίζει σε υψηλό τέμπο.

Οι μπούκες του Γκος και η σιγουριά των Μιλουτίνοφ-Πρίντεζη έδωσε το μεγαλύτερο μέρος του ερυθρόλευκου σκοραρίσματος. Παράλληλα, ο Ολυμπιακός επιτιθέμενος κάθετα προς το αντίπαλο καλάθι κέρδισε και αρκετές βολές, γεγονός που πάγωσε σε αρκετές περιπτώσεις το παιχνίδι.

Το χορευτικό του Τουπάν στο τελευταίο δευτερόλεπτο του ημιχρόνου, έδωσε το πρώτο ερυθρόλευκο προβάδισμα μετά από ώρα για το 45-44.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός του παιχνιδιού άλλαξε άρδην, με τον Ολυμπιακό ν αέχει τα ηνία και να σκοράρει συνεχώς. Έχοντας έξι παίκτες διψήφιους και με τον Κώστα Παπανικολάου να δίνει και μερικά εύστοχα τρίποντα, η διαφορά άρχισε να ξεφεύγει.

Η Νταρουσάφακα δεν είχε απαντήσεις στις ορέξεις του Ολυμπιακού, ενώ το μομέντουμ έσφιξε και την ερυθρόλευκη άμυνα, αφήνοντας τους Τούρκους μόλις στους 12 πόντους στη τρίτη περίοδο (75-56).

Στη τελευταία περίοδο, όλα είχαν κριθεί και η ομάδα του Μπλατ έπαιξε για τον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο στην τελευταία ευρωπαϊκή της παράσταση. Ο Μιλουτίνοφ κατά την απόσυρσή του στον πάγκο έγινε σύνθημα από όσους βρέθηκαν στο ΣΕΦ και φάνηκε ιδιαίτερα συγκινημένος.

Ο Ολυμπιακός έκανε ένα τελευταίο σερί 24-18 και έκλεισε τη φετινή χρονιά στη Euroleague  με νίκη για το τελικό 99-74. Ο Ντέιβιντ Μπλατ στα τελευταία λεπτά έριξε στη μάχη και τον Ποκουσέφσκι, το next big thing του Ολυμπιακού, για να του δώσει εμπειρίες και πολύτιμα λεπτά.

Οι ερυθρόλευκοι αποκλείστηκαν από τα playoff της Euroleague και πλέον κοιτούν την επόμενη μέρα του συλλόγου, ολοκληρώνοντας τις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις τους.

Τα δεκάλεπτα: 20-28. 45-44, 75-56, 99-74