19.7 C

Τενερίφη – Ουνικάχα Μάλαγα 70-83: Δεν έφτασαν Μπόγρης και Σερμαντίνι

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο τουρνουά των «12» στη Liga Endesa η Ουνικάχα Μάλαγα, καθώς επικράτησε με 83-70 της Τενερίφης των Γκιόργκι Σερμαντίνι και Γιώργο Μπόγρη.

Ο αγώνας ξεκίνησε με πολύ καλύτερες προδιαγραφές για την Ουνικάχα Μάλαγα, καθώς μπόρεσε να πάρει από νωρίς κεφάλι στο σκορ, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +5 (15-20).

Η συνέχεια ήταν η ίδια με την Μάλαγα να ελέγχει πλήρως τον ρυθμό του αγώνα και την Τενερίφη να προσπαθεί απλά να παραμείνει κοντά της.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 32-43, αλλά όλα έδειχναν ότι η Μάλαγα θα μπορέσει να πάρει μία άνετη νίκη.

Έτσι και έγινε, με τον Βατζίνσκι να… πυροβολεί ακατάπαυστα πίσω από την γραμμή των 6.75 μ (4/4), η Μάλαγα παρέμεινε μπροστά στο σκορ, παρά τις προσπάθειες των Γκιόρκγι Σερμαντίνι (10 π, 6 ριμπ) και Γιώργο Μπόγρη (10 π, 5 ριμπ).

Τελικά η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε ούτε στην τέταρτη περίοδο, με τη Μάλαγα να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα με 70-83 και να ξεκινά με τον καλύτερο τρόπο την προσπάθειά της στο τουρνουά της Βαλένθια.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 32-43, 54-62, 70-83