18.9 C

Τένις: «Αέρας» η Μαρία Σάκκαρη, εύκολη πρόκριση στις «16»!

Η Μαρία Σάκκαρη νίκησε εύκολα τη Νίνα Στογιάνοβιτς με 2-0 σετ και προκρίθηκε στη φάση των «16» του Ολυμπιακού Τουρνουά τένις στο Τόκιο

Υπέροχα άρχισε η Δευτέρα (26/7) για την Ελλάδα στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο!

Η Μαρία Σάκκαρη συνέχισε με νίκη στο «Ariake Tennis Park» και προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο του Ολυμπιακού Τουρνουά τένις, επικρατώντας εύκολα της Νίνα Στογιάνοβιτς με 2-0 σετ (6-1, 6-2) στο Court 7. Στην πρώτη συμμετοχή της σε Ολυμπιακούς Αγώνες, η Ελληνίδα τενίστρια προκρίθηκε στις 16 καλύτερες του Ολυμπιακού Τουρνουά!

Η 26χρονη αθλήτρια ισοφάρισε την καλύτερη πορεία από Ελληνίδα τενίστρια σε ολόκληρη την ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων, την οποία είχε πετύχει η Λένα Δανιηλίδου το 2004 στην Αθήνα. Μάλιστα, την Τρίτη (27/7), έχει την ευκαιρία να γίνει η πρώτη Ελληνίδα που θα μπει στα προημιτελικά ενός Ολυμπιακού Τουρνουά!

Μία ημέρα μετά τα 26α γενέθλιά της (25/7/1995), η Μαρία Σάκκαρη Σάκκαρη χρειάστηκε 68 λεπτά για να κάμψει την αντίσταση της Νίνα Στογιάνοβιτς, χάνοντας μόλις τρία games συνολικά! Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, Νο 19 στην παγκόσμια κατάταξη τένις, πήρε το πρώτο σετ με 6-1 σετ σε 31 λεπτά και το δεύτερο σετ με 6-2 σε 37 λεπτά. Η 25χρονη Στογιάνοβιτς είναι Σέρβα και Νο 90 στον κόσμο. Αυτή είναι η δεύτερη νίκη της Σάκκαρη επί της Στογιάνοβιτς, μετά τη νίκη της το 2015 στο Μινσκ. Στον 3ο γύρο του Ολυμπιακού Τουρνουά η Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει την Τρίτη (27/7) τη νικήτρια του αγώνα Ελίνα Σβιτολίνα (Ουκρανία)-Άιλα Τομλιάνοβιτς (Αυστραλία), που διαγωνίζονται στις 08:00 ώρα Ελλάδας.

Στο πρώτο σετ η Σάκκαρη κέρδισε πέντε games στη σειρά, κάνοντας με συνοπτικές διαδικασίες το 6-1, από το αρχικό 1-1.

Στο δεύτερο σετ η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια προηγήθηκε αρχικά με 2-0 games. Η Στογιάνοβιτς μείωσε σε 2-1 και αργότερα ανέτρεψε το 0-40 για να κρατήσει ξανά το σερβίς της και να πλησιάσει στο 3-2, αλλά τελικά το double break έγινε για τη Σάκκαρη, που κέρδισε τους 12 από τους 14 τελευταίους πόντους του αγώνα και κατέκτησε με άνεση και το δεύτερο σετ (με 6-2). Η 26χρονη Ελληνίδα έκανε μόλις τρία αβίαστα λάθη στον αγώνα, πετυχαίνοντας και έξι winners. Η Στογιάνοβιτς κατάφερε να πετύχει μόνο δύο winners, ενώ υπέπεσε σε 11 αβίαστα λάθη.