14.3 C

Τένις: Αγχώθηκε αλλά προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο ο Τσιτσιπάς!

Ψυχωμένη νίκη για τον Στέφανο Τσιτσιπά που μπορεί να ίδρωσε απέναντι στον Γερμανό Κολσράϊμπερ, αλλά τελικά πανηγύρισε την πρόκριση στον δεύτερο γύρο στην πρώτη Ολυμπιάδα της ζωής του

Ιδανική πρεμιέρα στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο για τον Στέφανο Τσιτσιπά. Ο Έλληνας πρωταθλητής μπορεί να ίδρωσε αλλά εν τέλει έκαμψε την αντίσταση του Γερμανού Κολσράϊμπερ με 2-1 σετ (3-6, 6-3. 3-6) και προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο του Ολυμπιακού Τουρνουά τένις.

Παίζοντας κατά διαστήματα όμορφο τένις, ο Τσιτσιπάς κατάφερε να πανηγυρίσει, πιο δύσκολα απ’ ότι θα φανταζόταν και ο ίδιος την πρόκριση στον Β’ γύρο του Ολυμπιακού Τουρνουά στο Τόκιο, έστω κι αν χρειάστηκε να ιδρώσει απέναντι στον Γερμανό βετεράνο του αθλήματος, Φίλιπ Κολσράϊμπερ.

Ο Στέφανος ήλεγξε πλήρως το πρώτο σετ, το οποίο και κατέκτησε με 6-3, ωστόσο «θόλωσε» στο δεύτερο, δίνονταν την ευκαιρία για ισοφάριση στον πολύπειρο αντίπαλό του. Στο τρίτο και καθοριστικό σετ, ο Έλληνας πρωταθλητής βελτίωσε αισθητά το παιχνίδι του, ελάττωσε τα λάθη του, αντιμετώπισε με ωριμότητα τις κρίσιμες μπαλιές και αποχώρησε με σφιγμένη τη γροθιά από το κορτ στο «Ariake tennis Park».

Στο 2ο γύρο του Ολυμπιακού τουρνουά ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει έναν εκ των Κβον (Νότια Κορέα) ή Τιαφόε(ΗΠΑ).