12 C

Τένις: Αντίπαλος της Σάκκαρη η Σβιτολίνα με φόντο τα προημιτελικά

Η Ελίνα Σβιτολίνα από την Ουκρανία είναι η αντίπαλος της Μαρίας Σάκαρη στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, στη φάση των «16» του Ολυμπιακού Τουρνουά τένις. Ο αγώνας για τον τρίτο γύρο της διοργάνωσης θα διεξαχθεί την Τρίτη (27/7).

Η Ελίνα Σβιτολίνα νίκησε την Άιλα Τομλιάνοβιτς από την Αυστραλία με 2-1 σετ (4-6, 6-3, 6-4) για τον δεύτερο γύρο και προκρίθηκε στην τρίτη φάση του Ολυμπιακού Τουρνουά, όπου θα τεθεί αντιμέτωπη με τη Μαρία Σάκκαρη.

Η τενίστρια από την Ουκρανία είναι Νο 4 στο κυρίως ταμπλό και αποτελεί υψηλό εμπόδιο για την Ελληνίδα πρωταθλήτρια. Η Σβιτολίνα έχασε το πρώτο σετ με 6-4, αλλά έκανε την ανατροπή κόντρα στην Τομλιάνοβιτς, παίρνοντας τα δύο επόμενα σετ με 6-3 και 6-4, σε ένα παιχνίδι που κράτησε 2 ώρες και 21 λεπτά.

Η Σάκκαρη έχει συναντήσει τη Σβιτολίνα άλλες τρεις φορές στην καριέρα της, μετρώντας δύο νίκες. Στο Σαν Χοσέ το 2019 και την Οστράβα το 2020. Η τενίστρια από την Ουκρανία είχε επικρατήσει, στην πρώτη συνάντησή τους, στο Wimbledon (2019).