12 C

Τένις: Με τον Τιαφόε στον δεύτερο γύρο ο Τσιτσιπάς

Μετά το επιτυχημένο πρώτο τεστ απέναντι στον Γερμανό Κολσράιμπερ, ο Στέφανος Τσιτσιπάς προετοιμάζεται από τώρα για τον δεύτερο γύρο του Ολυμπιακού Τουρνουά στο Τόκιο και πριν λίγο πληροφορήθηκε ότι αντίπαλός του σε αυτή τη «μάχη» θα είναι ο Αμερικανός Φράνσις Τιαφόε.

Ο Τιαφόε προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο μετά τη νίκη του με 2-0 σετ επί του Σουνγού Κβον (Νότια Κορέα) σε μόλις 69 λεπτά αγώνα. Μάλιστα, ο Αμερικανός (νο. 53 στην παγκόσμια κατάταξη) αντιμετώπισε πρόσφατα τον Έλληνα πρωταθλητή στο Γουίμπλεντον και τον νίκησε με 3-0 σετ. Ιδανική συγκυρία για τον Στέφανο, προκειμένου να διεκδικήσει μία άτυπη ρεβάνς για εκείνον τον αποκλεισμό και να συνεχίσει στον τρίτο γύρο στην πρώτη Ολυμπιάδα της ζωής του.

Η αναμέτρηση με τον Τιαφόε θα είναι η τρίτη για τον Τσιτσιπά, ο οποίος είχε κερδίσει την πρώτη στα ίδια γήπεδα, για τα προκριματικά τότε του ATP 500 τουρνουά στο Τόκιο, με 6-4 και 6-2. Με λίγα λόγια, η πρωτεύουσα της Ιαπωνίας ταιριάζει… γάντι στον «ΤsitsiFast».