16.8 C

Τένις, μεικτό διπλό: Τσιτσιπάς και Σάκκαρη υπέκυψαν μπροστά στην εμπειρία των Μπάρτι-Πιρς

Παρά την υπερπροσπάθεια του ελληνικού διδύμου (Τσιτσιπάς-Σάκκαρη) η εμπειρία των Αυστραλών (Μπάρτι-Πιρς) μέτρησε στο τέλος και η Ελλάδα μένει εκτός της διεκδίκησης των μεταλλίων στο ολυμπιακό τουρνουά του μικτού διπλού στο τένις.

Στέφανος Τσιτσιπάς και Μαρία Σάκκαρη πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις απέναντι στους εξαιρετικούς Αυστραλούς των Άσλεϊ Μπάρτι και Τζον Πιρς, ωστόσο στο ειδικά διαμορφωμένο τρίτο σετ (η νίκη κρίνεται στους 10 πόντους σε ένα άτυπο τάι-μπρεϊκ) λύγισαν και αποχωρούν με ψηλά το κεφάλι από το Τόκιο στην παρθενική τους συμμετοχή σε Ολυμπιάδα.

Η ελληνική ομάδα έμεινε εκτός της ζώνης των μεταλλίων και μετά τους αποκλεισμούς στο μονό Τσιτσιπάς και Σάκκαρη προετοιμάζονται για την επιστροφή τους στην πατρίδα ενόψει της προετοιμασίας για τη νέα σεζόν, με την ελπίδα ότι για άλλη μια χρονιά θα μας χαρίσουν μοναδικές στιγμές στα γκραν σλαμ τουρνουά που θα ακολουθήσουν.

Το ματς

Η ελληνική ομάδα μπήκε δυνατά πετυχαίνοντας το μπρέικ στην πρώτη ευκαιρία που της παρουσιάστηκε, αλλά δεν κράτησε τις κρίσιμες μπάλες στο σερβίς της και με ορισμένα κομβικά λάθη έχασε δύο games προς το τέλος του πρώτου σετ, με αποτέλεσμα να μείνει πίσω με 1-0 (6-4).

Στο δεύτερο σετ, ο Στέφανος και η Μαρία βελτίωσαν το παιχνίδι τους, απέφυγαν τα λάθη και κράτησαν με άνεση το σερβίς τους φτάνοντας στο 6-4 και την ισοφάριση μόλις σε 13 λεπτά αγώνα.

Στο καθοριστικό σημείο του τάι-μπρέικ του τρίτου σετ οι Αυστραλοί παρουσιάστηκαν πιο ψύχραιμοι, πήραν από την αρχή προβάδισμα ισχύος, το οποίο και εν τέλει διατήρησαν μέχρι τέλους παίρνοντας στα σημεία -με μία γενική ματιά- την πρόκριση στα ημιτελικά, όπου θα πέσουν πάνω στο ρωσικό δίδυμο των Ρούμπλεφ-Παβλιουντσέκοβα.

Μόνο συγχαρητήρια σε αυτά τα παιδιά που παρά τις αντιξοότητες και την κούραση πάλεψαν μέχρι τέλους και σίγουρα θα έχουν πολύ καλύτερες πιθανότητες στην επόμενη Ολυμπιάδα, αυτή στο Παρίσι το 2024.

Τα σετ: 6-4, 4-6, 10-6 (τάι-μπρέικ).