20.9 C

Τεράστια νίκη για Σάκκαρη, απέκλεισε τη Μουγκουρούθα από το WTA του Άμπου Ντάμπι

Η Μαρία Σάκκαρη πέτυχε μεγάλη νίκη κόντρα στην πρώην νο1 της Παγκόσμιας Κατάταξης, Γκαρμπίνε Μουγκουρούθα, με 2-0 σετ (7-5, 6-4) και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του WTA Women’s Tennis Open στο Άμπου Ντάμπι.

Η Σάκκαρη περιμένει την αντίπαλό της για τα προημιτελικά, η οποία θα προκύψει από την αναμέτρηση των  Σοφία Κένιν ή Γιούλια Πουτίντσεβα.

Στο πρώτο σετ, έκανε μπρέικ, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 5-3. Ωστόσο η έμπειρη Ισπανίδα τενίστρια, αντέδρασε, ισοφαρίζοντας σε 5-5 «σπάζοντας» το σερβίς της Ελληνίδας τενίστριας και δίνοντας νέο ενδιαφέρον στον αγώνα.

Ωστόσο η Μαρία Σάκκαρη πήρε τα επόμενα δύο παιχνίδια, και έκανε το 1-0. Στο δεύτερο σετ, η Μουγκουρούθα πήρε προβάδισμα με 3-2, ωστόσο η Σάκκαρη έκανε μεγάλη ανατροπή, παίρνοντας και το δεύτερο σετ με 6-4.