18.3 C

«Τεσσάρα» η ΑΕΛ στον Ηρόδοτο

Με κορυφαίους τους Μπαργκάν και Νούνιτς που πέτυχαν από δύο γκολ η ΑΕΛ συνέτριψε με 4-1 τον Ηρόδοτο

Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψε η ΑΕΛ την αναμέτρηση Κυπέλλου κόντρα στον Ηρόδοτο.
Αν και παρατάχθηκαν με πολλά νέα πρόσωπα στην σύνθεσή τους οι βυσσινί, επιβλήθηκαν άνετα με 4-1 του Ηροδότου στο «AEL FC Arena» και πήραν τους τρεις πρώτους τους βαθμούς στον θεσμό του Κυπέλλου, έχοντας σε πολύ καλή ημέρα τους Μπαργκάν και Νούνιτς, οι οποίοι σημείωσαν από δύο γκολ.

Με επιθετικούς προσανατολισμούς μπήκε η ΑΕΛ στο ματς και μόλις στο 5’ ο Φατιόν γύρισε στο ύψος του πέναλτι, με τον Μπαργκάν να πιάνει το σουτ και να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι του Κουράκη.

Στο 22’ η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ. Έπειτα από σέντρα του Μπάλλα από τα δεξιά ο Νούνιτς σούταρε μέσα από την περιοχή, χωρίς να αφήσει κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Κουράκη.

Πέντε λεπτά αργότερα και στο 27ο λεπτό η ΑΕΛ απείλησε και πάλι με το σουτ του Μπαργκάν να το αποκρούει ο Κουράκης.

Το δεύτερο γκολ της ΑΕΛ το πέτυχε ο Μπαργκάν στο 58’ με ωραίο τελείωμα μέσα από την περιοχή, μετά από πάσα του σκόρερ του πρώτου τέρματος Νούνιτς.
Με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Μπαργκάν η ΑΕΛ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στα επίπεδα του 3-0

Ο Νούνιτς στο 68’ ανέβασε και αυτός τον προσωπικό του λογαριασμό για το 4-0
Το μόνο που κατάφερε ο Ηρόδοτος ήταν να μειώσει με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μασάδο στο 78ο λεπτό του αγώνα.

ΑΕΛ (Φέστα): Παϊτέρης, Μπέρτος, Γκόλιας, Γκόικοβιτς, Χούμπτσεφ, Μπάλλας (75΄ Πινακάς), Φατιόν, Κοέφ (59΄ Χοτζαϊ), Νούνιτς, Νούσιος, Μπαργκάν (66΄ Φρίου)

Ηρόδοτος (Λυρώνης): Κουράκης, Προβυδάκης (73΄Δαμινάκης), Κασαπάκης, Κοντογιάννης, Μπάμπης, Φραγκουλάκης (70΄Αργκιλέσι), Κανδηλάκης, Γιαλούσης, Μασάδο, Κωνσταντινίδης (66΄Αμαραντίδης) , Μάκο