21 C

Τεσσάρα και τελικός για την Ένωση

Η ΑΕΚ μετέτρεψε σε περίπατο τον επαναληπτικό κόντρα στη Λαμία (0-4) και προετοιμάζεται για για έναν ακόμα τελικό Κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ

Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ δεν άφησε περιθώρια στην αντίπαλό της και μπήκε από την αρχή με το μαχαίρι στα δόντια στο γήπεδο της Λαμίας, με το γρήγορο γκολ του Πόνσε να απλοποιεί κατά πολύ τα πράγματα.

Με την έναρξη του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι πήραν την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσαν να πιέσουν την αμυντική γραμμή της Λαμίας. Οι καλές ευκαιρίες ξεκίνησαν μετά το πρώτο εικοσάλεπτο, κατά το οποίο έγιναν μόνο κάποια κόρνερ.

Ο Πόνσε έξανε το πρώτο δοκάρι της αναμέτρησης με κεφαλιά και έστειλε το μήνυμα για το τι θα ακολουθήσει. Λίγο αργότερα σε μια εντυπωσιακή ομαδική συνεργασία της ΑΕΚ, ο Μάνταλος με εκπληκτικό κοντρόλ βρέθηκε απέναντι από τον Μελίσσα, αλλά το πλασέ του κατέληξε για δεύτερη φορά στο δοκάρι της Λαμίας.

Το ροντέο των δοκαριών δεν είχε σταματήσει ακόμα, με τον Μπερτόλιο να στέλνει τη μπάλα στη συμβολή των δοκών του Μπάρκα μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 35΄, με την ΑΕΚ να βγαίνει στην αντεπίθεση και μετά από μια περίεργη κόντρα ο Έκι Πόνσε έσπασε το ρόδι και έβαλε το γκολ-πρόκρισης της ΑΕΚ στο 36ο λεπτό.

Το ημίχρονο έκλεισε με ένα ακόμα γκολ από τους κιτρινόμαυρους, με το άσχημο διώξιμο του Αντέτζο να βρίσκει τον Οικονόμου με κενή εστία και τον αμυντικό της ΑΕΚ να γράφει το 0-2.

Στο δεύτερο μέρος, ο Μπακασέτας με μια εξαιρετική ενέργεια επιχείρησε το διαγώνιο σουτ μέσα από τη περιοχή της Λαμίας, η μπάλα κόντραρε στον Σκόνδρα και κατέληξε για τρίτη φορά στα δίχτυα της ομάδας του Μάκη Χάβου.

Η ΑΕΚ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη πρόκριση στο 66ο λεπτό, με τον Βάντερσον να βάζει αυτογκόλ μετά την σέντρα του Νίκλας Χούλτ.

Έτσι, η ΑΕΚ προετοιμάζεται για έναν ακόμα τελικό Κυπέλλου με τον ίδιο αντίπαλο για τρίτη συνεχόμενη χρόνια, θέλοντας να σπάσει τη κυριαρχία του ΠΑΟΚ.

ΛΑΜΙΑ: Μελίσσας, Αντέτζο, Μπεχεράνο, Πλιάτσικας, Μπαράλες, Μπερτόγλιο, Καραμάνος, Ασούμπρε (69′ Βασιλαντωνόπουλος), Ρόμανιτς (58′ Πίτι), Σκόνδρα, Βάντερσον

ΑΕΚ: Μπάρκας, Χουλτ, Οικονόμου, Σβάρνας, Μπακάκης, Κρίστιτσιτς (76′ Μπότος), Σιμόες, Μάνταλος (67΄ Γιούσης), Λιβάγια, Μπακασέτας, Πόνσε (59΄Μπογέ)