17.9 C

Τέσσερα στα τέσσερα με ανατροπή η Παρί Σεν Ζερμέν

Οι πρωταθλητές Γαλλίας επικράτησαν με 4-2 της Νιμ, γλιτώνοντας την γκέλα με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά

Την τέταρτη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στη Ligue 1 πέτυχε η Παρί Σεν Ζερμέν που επικράτησε με 4-2 της Νιμ εκτός έδρας. Οι πρωταθλητές Γαλλίας άνοιξαν το σκορ στο 36’ με την προβολή του Νεϊμάρ. Τέσσερα λεπτά αργότερα διπλασίασαν τα τέρματα τους με την εκπληκτική εκτέλεση κόρνερ του Άνχελ Ντι Μαρία. Στο 63’ ο Μπομπισόν μείωσε σε 1-2 με δυνατό σουτ για τη Νιμ.
Οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και στο 72’ ισοφάρισαν σε 2-2 με το εύστοχο πέναλτι του Σαβανιέ. Η ισοφάριση «ξύπνησε» τους ποδοσφαιριστές της Παρί Σεν Ζερμέν που πέτυχαν το τρίτο γκολ τους με τον Μ’ Μπαπέ στο 77’. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Έντινσον Καβάνι διαμόρφωσε το 4-2 για την πρωταθλήτρια Γαλλίας. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε επεισοδιακά αφού στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο Μ’ Μπαπέ και στο επόμενο λεπτό τον ακολούθησε στα αποδύτηρια ο Σαβανιέ.