13.2 C

Θέλτα – Ατλέτικο 0-2: Ο Σουάρες την έκανε να χαμογελάσει

Δεν έθελξε με την απόδοση της, αλλά κατάφερε να πάρει το σπουδαίο διπλό στη Γαλικία η Ατλέτικο κόντρα στη Θέλτα.

Η ομάδα του Όσκαρ Γκαρθία ήταν καλύτερη συνολικά, αλλά η Ατλέτικο βρήκε την αποτελεσματικότητα που δεν είχε στα παιχνίδια με Ουέσκα και Βιγιαρεάλ, όπου έμεινε στο 0-0.

Το σκορ άνοιξε στο 6′ ο Λουίς Σουάρες μετά την πάσα του Κόκε και την ασίστ που του έβγαλε ο Μάνου Σάντσεθ. Αυτό ήταν και το τρίτο γκολ του Ουρουγουανού με τους ροχιμπλάνκος, οι οποίοι δεν ήταν απειλητικοί στη συνέχεια και χρειάστηκαν τον Όμπλακ για να κρατήσουν το τρίποντο.

Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Καράσκο πήρε το… ριμπάουντ με κεφαλιά μετά το πρώτο φοβερό σουτ του Φέλιξ που βρήκε το δοκάρι και νίκησε τον Βιγιάρ για το τελικό 0-2.