23.5 C

Θέλτα – Μπαρτσελόνα 3-3: «Έμφραγμα» στο 96′ πριν αναλάβει τα ηνία ο Τσάβι

Όλα κυλούσαν τέλεια για σχεδόν 45′ στη Γαλικία και στο αφιλόξενο Βίγο για την Μπαρτσελόνα απέναντι στη Θέλτα.

Όμως, καμιά αναμέτρηση δεν λήγει πριν σφυρίξει τη λήξη ο διαιτητής και το αντιλήφθηκαν και με το παραπάνω οι Καταλανοί που είδαν το 0-3 να γίνεται 3-3 στο φινάλε του πρώτου μέρους και η δουλειά που έχει να κάνει ο Τσάβι στη διακοπή αναμένεται να είναι μεγάλη. Όσο φυσικά του το επιτρέψουν οι τραυματισμοί στο ρόστερ, αφού από το Βίγο αποχώρησαν τραυματίες (μυϊκά ζητήματα) οι Φάτι, Έρικ Γκαρθία και Νίκο.

Ο Φάτι πρόλαβε με μαγική ενέργεια να ανοίξει το σκορ στο 5′ με τρομερό σουτ, ενώ ο Μπουσκέτς με μακρινό σουτ εκτός περιοχής πέτυχε το 0-2. Ο Ντεπάι ήταν εκείνος που σημείωσε το τρίτο γκολ των Καταλανών στο 34′.

Οι παίκτες του υπηρεσιακού Σέρχι Μπαρχουάν δεν μπόρεσαν να διαχειριστούν ούτε το υπέρ τους προβάδισμα με τρία γκολ. Ο Άσπας έδωσε το σύνθημα για την ανατροπή στο 52′, με τον Νολίτο να κάνει το 2-3 με κεφαλιά στο 74′. Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ιάγο Άσπας κράτησε όρθια τη Θέλτα και σόκαρε την Μπαρτσελόνα που παραμένει στο -8 από την κορυφή.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΜΣΑΤΑ 13ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 5/11

Μπιλμπάο – Κάντιθ 0-1 (6’ Σάντσεθ)

Σάββατο 6/11

Εσπανιόλ-Γρανάδα 2-0 (30′ Πεδρόσα, 42′ Ντε Τομάς)

Θέλτα-Μπαρτσελόνα 3-3 (52′, 90+6′ Άσπας, 74′ Νολίτο / 5′ Φάτι, 18′ Μπουσκέτς, 34′ Ντεπάι)

Αλαβές – Λεβάντε (19:30)

Ρεάλ Μαδρίτης – Ράγιο Βαγιεκάνο (22:00)