15 C

Θέλτα – Κάντιθ 4-0: Στην 9η θέση με τεσσάρα οι Γαλιθιάνοι

Κάνει πάταγο η ομάδα του «Τσάτσο» Κουντέτ. Μετά την απόλυση του Όσκαρ Γκαρθία, η Θέλτα μετράει τρεις νίκες σε τέσσερα ματς με τον Αργεντινό τεχνικό. Τελευταίο… θύμα ήταν η Κάντιθ κόντρα στην οποία έβαλε τέσσερα γκολ – όλα σε ένα ημίχρονο!

Οι Γαλιθιάνοι άνοιξαν το σκορ στο 5ο λεπτό με τον Νολίτο και γλίτωσαν την ισοφάριση χάρη στο δοκάρι στην κεφαλιά του Νεγρέδο.

Ο Σάντι Μίνα ανατράπηκε (τραυματίστηκε σοβαρά στη φάση) στο 31′, ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι και από την άσπρη βούλα ο Άσπας ευστόχησε για το 2-0.

Στη θέση του Μίνα πέρασε ο Μπελτράν που λίγα λεπτά αργότερα με ασίστ του Άσπας πέτυχε το 3-0. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Μπράις Μέντεθ στο πρώτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε… διαδικαστικό χαρακτήρα. Η Θέλτα βρήκε δύο γκολ με τον Ολάσα και τον Μπαέθα στο φινάλε, αλλά και τα δύο ακυρώθηκαν ως οφσάιντ.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 14ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 11/12

Βαγιαδολίδ – Οσασούνα 3-2 (7′, 76′ Βάισμαν, 56′ πεν. Ορεγιάνα / 27′ Μπούντιμιρ, 43′ Ρομπέρτο Τόρες)

Σάββατο 12/12

Βαλένθια – Μπιλμπάο 2-2 (26′ πεν. Σολέρ, 83′ Βαγέχο / 55′ Βιγιαλίμπρε, 79′ πεν. Ραούλ Γκαρθία)

Χετάφε – Σεβίλλη 0-1 (81′ αυτ. Ετσέιτα)

Ουέσκα – Αλαβές 1-0 (67′ Οντιβέρος)

Ρεάλ Μαδρίτης – Ατλέτικο Μαδρίτης 2-0 (15′ Κασεμίρο, 63′ αυτ. Όμπλακ)