15 C

Θέλτα – Ρεάλ 1-3: Ο Μπενζεμά κρατά τη φλόγα ζωντανή

Όσο έχει αυτόν τον Μπενζεμά, μπορεί να ελπίζει σε τίτλο. Ο Γάλλος στράικερ που κάνει τα… πάντα στη φετινή Ρεάλ, καθάρισε για λογαριασμό των Μαδριλένων στη Γαλικία (3-1 τη Θέλτα) και μείωσε – με ματς περισσότερο – τη διαφορά από την κορυφή της βαθμολογίας.

Με δύο γκολ σε διάστημα δέκα λεπτών – πρώτα με το δεξί και μετά με το αριστερό – έγραψε το 0-2 στο Βίγο, με τη Θέλτα να μειώνει στο 40′ με την κεφαλιά του Σάντι Μίνα μετά από την εκτέλεση φάουλ του Ντένις Σουάρεθ από τα αριστερά.

Παρότι οι γηπεδούχοι πίεσαν, η Ρεάλ άντεξε χάρη και στις επεμβάσεις του Κουρτουά και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπενζεμά έφυγε στην κόντρα από τα αριστερά και γύρισε στον Ασένσιο που με προβολή μέσα από τη μικρή περιοχή έκανε το 1-3.