17.6 C

Θέλτα – Σεβίλλη 3-4: Οι Ανδαλουσιάνοι πήραν τη ματσάρα στη Γαλικία

Η Σεβίλλη έχει κλειδώσει την παρουσία της στο επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς μέσα από το πρωτάθλημα έχει σφραγίσει την 4η θέση. Στις εναπομείνασες αγωνιστικές όμως θα επιχειρήσει να κοιτάξει και ψηλότερα, όσο κι αν απίθανο ακούγεται αυτό.

Οι Σεβιγιάνοι πήραν τεράστιο «διπλό» στη ματσάρα της Γαλικίας (3-4 τη Θέλτα) με τον Αργεντινό Πάπου Γκόμες να πληγώνει τον συμπατριώτη του – προπονητή της ομάδας των Γαλιθιάνων.

Η Σεβίλλη μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και μόλις στο 7ο λεπτό προηγήθηκε με την κεφαλιά του Κουντέ, ωστόσο ο Ιάγο Άσπας μέσα σε τρία λεπτά έφερε το ματς τούμπα. Πρώτα στο 20′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 1-1 και στο 23′ από την κάθετη του Σουάρεθ βγήκε τετ α τετ και με πλασέ έκανε το 1-2.

Ο Φερνάντο ισοφάρισε για τη Σεβίλλη στο 35′, με τον Μπράις Μέντεθ να δίνει εκ νέου προβάδισμα στη Θέλτα στο 43′ με ωραίο πλασέ.

Ωστόσο, οι Ανδαλουσιάνοι παρουσίασαν καλύτερη εικόνα στο δεύτερο μέρος και έφτασαν τελικά στην επικράτηση. Ο Ράκιτιτς εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδράνεια στο 60′ και έκανε το 3-3, ενώ το τελικό 3-4 διαμόρφωσε ο Πάπου Γκόμες μετά από κλέψιμο στον Αϊντού και πλασέ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 30ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 9/4

Ουέσκα – Έλτσε 3-1 (2′, 88′ πεν. Μιρ, 30′ Σάντρο / 4′ αυτ. Βάβρο)

Σάββατο 10/4

Χετάφε – Κάντιθ 0-1 (64′ αυτ. Τιμόρ)

Μπιλμπάο – Αλαβές 0-0

Έιμπαρ – Λεβάντε 0-1 (45+2′ Ντε Φρούτος)

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπαρτσελόνα 2-1 (13′ Μπενζεμά, 28′ Κρόος / 60′ Μινγκέθα)

Κυριακή 11/4

Βιγιαρεάλ – Οσασούνα 1-2 (70′ αυτ. Ντάνι Γκαρθία / 64′ Μονκαγιόλα, 74′ Μπούντιμιρ)

Βαλένθια – Σοσιεδάδ 2-2 (60′ πεν. Βας, 73′ Γκάμπριελ / 33′ Γκεβάρα, 45′ Ίσακ)

Βαγιαδολίδ – Γρανάδα 1-2 (41′ πεν. Ορεγιάνα / 78′ Μολίνα, 86′ Κίνι)

Μπέτις – Ατλέτικο Μαδρίτης 1-1 (20′ Τέγιο / 5′ Καράσκο)

Δευτέρα 12/4

Θέλτα – Σεβίλλη 3-4 (20′, 23′ Άσπας, 43′ Μπράις Μέντεθ / 7′ Κουντέ, 35′ Φερνάντο, 60′ Ράκιτιτς, 76′ Πάπου Γκόμες)