12 C

Θρυλική δήλωση σε ολόκληρη την Ευρώπη!

Ο Παναγιώτης Γκαραγκάνης γράφει για την μπασκετική παράσταση που έδωσε ο Ολυμπιακός στη Βαρκελώνη και δίνει μία συμβουλή στον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους

Η όλη φάση είναι κάπως περίεργη. Από τη μία, δεν υπάρχει χρόνος για χαρές και πανηγυρισμούς, καθώς ακολουθεί στο «καπάκι» δεύτερο διαδοχικό εκτός έδρας παιχνίδι μέσα σε 48 ώρες, αλλά θέλεις να πεις και δύο κουβέντες παραπάνω και να το χαρείς με την ψυχή σου! Από την άλλη, υπάρχει ανυπομονησία για το επόμενο ματς της Πέμπτης στο Βελιγράδι απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα! Μακάρι να παίζαμε και σήμερα!

Τέτοια είναι η δίψα για την ομαδάρα με τα Ερυθρόλευκα, που προκάλεσε αναταραχή και αναταράξεις σε όλη την Ευρώπη με το, σχεδόν, τέλειο ματς που έπαιξε σε όλους τους τομείς απέναντι στην Μπαρτσελόνα, σαρώνοντας αγωνιστικά μία πολύ πιο ακριβή ομάδα και την πρωτοπόρο της διοργάνωσης, στην οποία έβαλε πολύ εύκολα 96 πόντους. Δεν υστέρησε κανείς από τους παίκτες που αγωνίστηκαν και αυτό «λέει» πολλά. Είναι βαριά και ασήκωτη η φανέλα αυτής της ομάδας. Η Ερυθρόλευκη ριγωτή όλα τα μπορεί. Δεν παραδίνεται. Ούτε λυγίζει ούτε κωλώνει πουθενά. Αυτό το διπλό είναι μία δήλωση (statement που λένε και στα ξένα) σε όλη την Ευρώπη. Ευρωλίγκα, ακούς; Ο Θρύλος είναι εδώ! Με μία νίκη από αυτές που έχουν καθιερώσει την ομάδα στη συνείδηση όλων. Ανατρέξτε, απλά, στα λόγια του Κόρι Χίγκινς πριν από το ματς στο «Palau Blaugrana».

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε με διαφορά την καλύτερη εμφάνισή του στη φετινή Ευρωλίγκα. Με μπασκετάρα σε επίθεση και άμυνα στη Βαρκελώνη, έδειξε ένα μέρος των αγωνιστικών του δυνατοτήτων. Είχε διάρκεια στην απόδοσή του και στις δύο πλευρές του γηπέδου, αν εξαιρεθεί η δεύτερη περίοδος στο αμυντικό σκέλος γιατί στην επίθεση ο Θρύλος ήταν παραγωγικός και στα τέσσερα δεκάλεπτα. Ύστερα από καιρό ήταν πλήρης, περισσότερο προπονημένος και κόντρα στην Μπαρτσελόνα προηγήθηκε στο σκορ από την αρχή. Δεν κοίταξε ποτέ πίσω. Έπρεπε να γίνει, λοιπόν! Είχαμε ανάγκη μία τέτοια νίκη! Κόντρα σε όλους και όλα! Mε μία διαιτησία βγαλμένη από το… Φάρο. Να περιμένουν και ορισμένοι στη γωνία μία ήττα με ένα βαρύ σκορ για να γράψουν «αυθόρμητα» τα συνηθισμένα άρθρα αποθέωσης για τους «αγαπητικούς» τους, Σαρούνας Γιασικεβίτσιους και Νικ Καλάθη, λόγω του «τυχαίου» Πράσινου παρελθόντος τους. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας «εγκλώβισε» τον πολυδιαφημισμένο Λιθουανό και ο Κώστας Παπανικολάου στο ξεκίνημα έβαλε «χειροπέδες» στον ομογενή γκαρντ.

Στην πρώτη περίοδο, ο Ολυμπιακός έχασε μόλις δύο σουτ (5/7 δίποντα 5/5 τρίποντα) και είχε 9 ασίστ. Ειδικά στα πρώτα οκτώ λεπτά, ήταν απολαυστικός: 0-12 στο 3′, 6-21 στο 6′ και 11-26 στο 8′. Κάποια στιγμή, η Μπαρτσελόνα θα έκανε την αντεπίθεσή της. Στο δεύτερο δεκάλεπτο αντέδρασε και οι Ερυθρόλευκοι κράτησαν το πάνω χέρι με την επίθεσή τους. Μπορεί να μην είχαν τη δημιουργία της αρχής (μόλις 2 ασίστ στη δεύτερη περίοδο), αλλά «επιβίωσαν» χάρη στο επιθετικό ένστικτο και την ατομική πρωτοβουλία συγκεκριμένων παικτών, όπως ο «εκρηκτικός» ΜακΚίσικ και ο «θυελλώδης» Μάρτιν, σκοράροντας συνολικά 25 πόντους. Ο Ολυμπιακός έβαλε 96 πόντους στην καλύτερη άμυνα της Ευρωλίγκας. Κάποια στιγμή, τα σουτ μπαίνουν. Κάποια στιγμή, ο Ολυμπιακός θα είναι σταθερά εύστοχος σε ένα ματς από το τρίποντο. Και ήταν στη Βαρκελώνη. Μακάρι αυτή η σταθερότητα να διατηρηθεί και στη συνέχεια. Να μην είναι η εξαίρεση στον κανόνα, αλλά να γίνει ο κανόνας.

Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε σε απόλυτο βαθμό τον τρόπο παιχνιδιού της Μπαρτσελόνα, όταν ο Γιασικεβίτσιους έδωσε εντολή από το δεύτερο δεκάλεπτο για ασφυκτικό πρέσινγκ σε όλο το γήπεδο. Οι τρεις φορές Πρωταθλητές Ευρώπης άλλαζαν ακόμα πιο γρήγορα την μπάλα σε σχέση με την πρώτη περίοδο, όπου υπήρχε διαρκής κίνηση με τους Σλούκα και Τζένκινς να εναλλάσσονται στο κατέβασμα της μπάλας. Το ρόλο αυτό ανέλαβε ο ΜακΚίσικ στη δεύτερη περίοδο, με τον Σπανούλη να παίζει καθαρά στο «2», και ο Αμερικανός βρήκε χώρο για να κάνει τα δικά του! Το πρέσινγκ έσπαγε εύκολα χάρη στην εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας και ο Ολυμπιακός είχε πάντα απαντήσεις σε κάθε επιθετικό ξέσπασμα των γηπεδούχων.

Παρά την εν μέρει επιστροφή των Μπλαουγκράνα στην αναμέτρηση (γιατί δεν πέρασαν ποτέ μπροστά στο σκορ!), ο Μπαρτζώκας και οι παίκτες του δεν έχασαν ούτε στιγμή το μυαλό τους. Υπήρχε ψυχραιμία και συγκέντρωση σε πάγκο και παρκέ. Η ομάδα ανέπτυξε ξανά διψήφια διαφορά (50-63 στο 26′), αλλά η Μπαρτσελόνα «γύρισε» ξανά στο ματς, έχοντας και το απροκάλυπτο σπρώξιμο από τη διαιτησία. Τόσο στο δήθεν αντιαθλητικό του ΜακΚίσικ όσο και στο ανάποδο σφύριγμα στο μπάσιμο του Σλούκα στο 35′, φάνηκαν οι προθέσεις των Πουκλ, Γιόβτσιτς και Ρότσα. Σε εκείνο το σημείο, όμως, ο Ολυμπιακός έδειξε χαρακτήρα και έβγαλε προσωπικότητα. Δεν παρασύρθηκε από το ρυθμό της Μπαρτσελόνα στο πρώτο τετράλεπτο της τέταρτης περιόδου (με 14-5 επιμέρους σκορ), ούτε νευρίασε από τα διαδοχικά σε βάρος του σφυρίγματα, βγάζοντας το θυμό και τον εκνευρισμό του σε λανθασμένες αποφάσεις. Έβγαλε όλη του την ένταση απέναντι στην Μπαρτσελόνα και μόνο!

Η αντίδραση του Θρύλου στο 77-77, περίπου πέντε λεπτά πριν από τη λήξη, είναι οδηγός για τη συνέχεια. Μία νέα ομάδα και ένα καινούργιο γκρουπ παικτών σφυρηλατεί και ατσαλώνει χαρακτήρα μέσα από τέτοιες νίκες. Κόντρα στη ροή του αγώνα οι Ερυθρόλευκοι έκαναν επιμέρους σκορ 11-19 στο τελευταίο πεντάλεπτο και κατέκτησαν μία τεράστια νίκη. Όταν η μπάλα «έκαιγε», αυτή πέρασε στα χέρια του Σλούκα και ο αψεγάδιαστος και χωρίς λάθος, Κώστας, έκρινε το ματς με τις δύο σπουδαίες αποφάσεις του. Ένατη ασίστ του Σλούκα με το εκπληκτικό πικ εντ ρολ με τον συγκινητικό Χασάν και 77-79. Δέκατη ασίστ του Σλούκα στον Χάρισον, αριστερό λέι-απ του Αμερικανού, καλάθι και φάουλ (77-82). Εκεί, ο Ολυμπιακός έβαλε το νερό στο αυλάκι και διατήρησε τον έλεγχο της αναμέτρησης. Μέχρι τέλους!

Ο Άαρον Χάρισον απέδειξε πόσο πολύ έλειψε τον τελευταίο ένα μήνα. Και μπορεί να φανεί αποδοτικός τόσο στην επίθεση όσο και την άμυνα. Ο Αμερικανός έπαιξε μόνο στο «3» και μοιράστηκε το χρόνο με τον εκπληκτικό Κώστα Παπανικολάου, ο οποίος ήταν από τους παίκτες που έβαλαν τις βάσεις για το μεγάλο διπλό. Ο Χάρισον πέτυχε ένα κρίσιμο καλάθι και φάουλ με το σκορ ισόπαλο, έβγαλε τρεις απίθανες άμυνες για σεμινάριο και, προφανώς, συμμετείχε στη φάση που έκρινε τον αγώνα στο 82-84, παίρνοντας το… πορτοφόλι και μαζί το αντιαθλητικό από τον Αμπρίνες. Με δύο βολές έγινε το 82-86 και ο ΜακΚίσικ έδωσε τη χαριστική βολή με το ελλιπές κομμάτι του παιχνιδιού του. Με ένα τρίποντο, που του έδωσε ξανά προκλητικά η αντίπαλη άμυνα. Όπως έκανε σε όλο το ματς και ο χαρισματικός Αμερικανός γκαρντ/φόργουορντ μέτρησε 3/4 τρίποντα, το ένα πιο σημαντικό από το άλλο!

ΥΓ: Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, τον Σακίλ ΜακΚίσικ δεν θα τον ξαναπαίξεις… under στα σκριν και δεν θα τού δώσεις ξανά τόσο προκλητικά το τρίποντο!