20.5 C

Θρύλος γλυκός σαν ελβετική σοκολάτα! (videos)

Ο Ολυμπιακός ισοπέδωσε τη Λουκέρνη για δεύτερη φορά και πηγαίνει με την ψυχολογία στα ύψη για τα δυο ματς της (ευρωπαϊκής) χρονιάς με Μπέρνλι ή Μπασάκσεχιρ

Παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ο Ολυμπιακός επικράτησε και στην Ελβετία της Λουκέρνης με 1-3, σε ένα ματς που η ομάδα του Μαρτίνς θα μπορούσε να είχε πετύχει πολλά περισσότερα γκολ. Ο Λάζαρος σκόραρε και πάλι δις οδηγώντας τους «ερυθρόλευκους» σε ακόμα μια εύκολη νίκη. Ο Γκερέρο το άλλο τέρμα.

Πλέον όλοι στην ομάδα του Πειραιά περιμένουν την έκβαση της αναμέτρησης ανάμεσα σε Μπέρνλι και Μπασάκσεχιρ, ώστε να μάθουν ποιον θα αντιμετωπίσουν στην επόμενη φάση του Europa League.

Ερυθρόλευκη κυριαρχία…

Ο Ολυμπιακός μπήκε με το… πόδι πατημένο στο γκάζι και στον επαναληπτικό απέναντι στη Λουκέρνη, μόλις στο 7ο λεπτό οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ αλλά το σουτ του Κώστα Φορτούνη βρήκε στο αριστερό δοκάρι (τρίτο συνολικά του Έλληνα μεσοεπιθετικού στις δύο αναμετρήσεις).

Οι Πειραιώτες συνέχισαν να κυριαρχούν μέσα στον αγωνιστικό χώρο και στο 14′ ο Καμαρά έπιασε έναν κεραυνό περίπου 10 μέτρα έξω από τη μεγάλη, αλλά ο Σάλβι  με εντυπωσιακή απόκρουση έστειλε τη μπάλα κόρνερ κρατώντας το μηδέν στην άμυνα του.

Εντέλει ο Ολυμπιακός κατάφερε να βρει τον τρόπο να ανοίξει το σκορ στο 23′. Ο Ποντένσε μοίρασε στον Ελαμπντελαουί και ο δεύτερος με όμορφη σέντρα βρήκε τον Χριστοδουλόπουλο που δεν είχε κανένα πρόβλημα με καρφωτή κεφαλιά να γράψει το 1-0, πετυχαίνοντας το τρίτο του τέρμα με τους ερυθρόλευκους.

Στο 27ο λεπτό η ελληνική ομάδα είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της με τον Γκερέρο. Ο Τσιμίκας έβγαλε όμορφη μπαλιά για τον Ισπανό φορ, αλλά αυτός δεν κατάφερε να νικήσει τον Σάλβι σε τετ-α-τετ.

Πάρτι και στο δεύτερο…

Στο 59′ ήρθε και το δεύτερο γκολ για τον Ολυμπιακό με εκτελεστή και πάλι τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο! Ο Βούκοβιτς έκανε το πλασέ, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι, με τον Μιράντα πήρε την κεφαλιά στη συνέχεια και την έστρωσε στον Έλληνα άσο, που πλάσαρε σε κενή εστία για να γράψει το 0-2.

Το τρίτο τέρμα για την ομάδα του Πειραιά ήρθε στο 63ο λεπτό Ο Φετφατζίδης έβγαλε τρομερή μπαλιά στον Ποντένσε, που σούταρε από πλάγια, με τον τερματοφύλακα των Ελβετών να διώχνει και την μπάλα να στρώνεται στον Γκερέρο, που έσπρωξε απλά την μπάλα στα δίχτυα.

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν απλώς να μειώσουν δέκα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Ο Σιρπφ έκανε το πλασέ με τον Γιαννιώτη να διώχνει, η μπάλα στρώθηκε στον Ντεμασάι που σούταρε με δύναμη και μείωσε σε 1-3.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Τσιμίκας, Μιράντα, Βούκοβιτς, Ομάρ, Καμαρά (72′ Tοροσίδης), Μπουχαλάκης, Φορτούνης (63′ Φετφατζίδης), Ποντένσε, Χριστοδουλόπουλος, Γκερέιρο (70′ Ανσαριφάρντ).

ΛΟΥΚΕΡΝΗ (Ρένε Βέιλερ): Σάλβι, Άλβες, Γκρέθερ, Σουλζ, Σίντλερ, Βόκα, Γκβίλια (81′ Ντεμχασάι), Σνόιλι (67′ Βάργκας), Ούγκρινιτς (67′ Γούλφ), Σιρπφ, Ελέκε.