17.6 C

Την έφερε τούμπα και συναντά την Άστον Βίλα

Δεν κατάφερε να υπερασπιστεί το σκορ του πρώτου αγώνα η Λιντς και γνώρισε βαριά εντός έδρας ήττα από την Ντέρμπι (2-4) με αποτέλεσμα να χάσει το εισιτήριο για τον τελικό της ανόδου

Ούτε φέτος κατάφερε να πανηγυρίσει την άνοδο η Λιντς, παρότι όλοι οι οιωνοί ήταν υπέρ της. Για την ακρίβεια, το 1-0 του πρώτου ματς της έδινε ξεκάθαρο προβάδισμα κόντρα στην Ντέρμπι του Φρανκ Λάμπαρντ.

Τα πράγματα μάλιστα έγιναν αρκετά εύκολα όταν προηγήθηκε με 1-0 στο «Έλαντ Ρόουντ» χάρη στο γκολ του Ντάλας στο 24ο λεπτό. Τα λάθη του Κίκο Κασίγια όμως στην εστία της στοίχισαν. Στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και στην έναρξη του δευτέρου, οι Μάριοτ και Μάουντ αντίστοιχα ισοφάρισαν το συνολικό σκορ και μάλιστα πέτυχαν και το 1-3 με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γουίλσον στο 58′.

Ο Ντάλας σκόραρε για το 2-3, ωστόσο η αποβολή του Μπεράρντι με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 78′ απλούστευσε τα πράγματα για την ομάδα του Λάμπαρντ η οποία έδωσε πανηγυρικό τόνο στην πρόκριση της στον τελικό ανόδου της Premier χάρη στο γκολ του Μάριοτ στο 88′ για το τελικό 2-4.

Έτσι, Φρανκ Λάμπαρντ και… Τζον Τέρι θα τεθούν αντιμέτωποι στον τελικό του Γουέμπλεϊ σ’ ένα ματς που θα χαρίσει το τελευταίο εισιτήριο για τα σαλόνια της Premier League.