20.7 C

Το καλό δεν είναι πάντα αρκετό

Όντας ανώτερος και εντός έδρας, γεγονός, όμως, που τούτη τη φορά αποτυπώθηκε και στο τελικό αποτέλεσμα (3-2) ο Άγιαξ κατάφερε να πάρει την πρόκριση στα play-offs του Champions League με συνολικό σκορ 5-4 απέναντι σ’ έναν ΠΑΟΚ, που εμφανίστηκε κατώτερος των περιστάσεων ιδιαίτερα στη ρεβάνς και δεν μπόρεσε να δικαιώσει τις προσδοκίες και τα όνειρα των φιλάθλων του για ακόμα μία σεζόν.

Αποφασισμένος να πιέσει τον Άγιαξ και να χτυπήσει στην αντεπίθεση μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ο ΠΑΟΚ. Οι «ασπρόμαυροι» επιχείρησαν εξ αρχής να βρουν ανοργάνωτη την άμυνα των γηπεδούχων όχι με ιδιαίτερη επιτυχία, την ώρα που οι τελευταίοι έβρισκαν κενά σε αυτήν των αντιπάλων τους κυρίως στη δεξιά πλευρά.

Η πρώτη σημαντική ευκαιρία ανήκε στον «Αίαντα» και ήρθε στο 11ο λεπτό, με τον Φαν ντε Μπέεκ να δέχεται την όμορφη κάθετη του Ζιγιέκ, μα να ηττάται σε τετ-α-τετ από τον Πασχαλάκη. Λίγο αργότερα (13′) ήρθε η απάντηση με τους φιλοξενούμενους να βγαίνουν στην κόντρα, τον Ζαμπά να δίνει κάπως άτσαλα στον Άκπομ, που έστειλε την μπάλα αρκετά ψηλά άουτ. Μάλιστα, από το σημείο αυτό οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να ελέγξουν αμυντικά το παιχνίδι, ενώ απειλούσαν και επιθετικά, με τον Πέλκα να προειδοποιεί αρχικά, προτού ο Μπίσεσβαρ στο 23′ παγώσει το « Johan Cruyff Arena», στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα με τεχνικό σουτ έξω από την περιοχή.

Οι Ολλανδοί ξύπνησαν έπειτα, ενοχλώντας ξανά τον Μάτος, ο οποίος – μαζί με τους υπόλοιπους αμυνόμενους στην δεξιά πλευρά του ΠΑΟΚ – είχε αρκετούς μπελάδες στο πρώτο ημίχρονο. Στο 32′, μάλιστα, έφτασαν μία ανάσα από την ισοφάριση, ωστόσο, το κερδισμένο από τον Νέρες πέναλτι (του έκανε φάουλ ο Ελ Καντουρί) δεν κατόρθωσε να αξιοποιήσει ο Τάντιτς, με τον Πασχαλάκη να αποκρούει. Η πολιορκία του Άγιαξ συνεχίστηκε, κάτι που επέτρεψε ο ΠΑΟΚ, όντας κλεισμένος αδικαιολόγητα στα μετόπισθέν του. Το ποδόσφαιρο, όμως, είναι δίκαιο άθλημα και οι φιλοξενούμενοι πλήρωσαν τη συγκεκριμένη επιλογή τους, ως άξιζαν, με τον Τάντιτς αυτή τη φορά να μη λαθεύει από τα έντεκα βήμα (44′), ύστερα από το χέρι του μοιραίου – στην προκειμένη περίπτωση – Μπίσεσβαρ και να φέρνει το ματς στα ίσια.

Με τον Άγιαξ αποφασισμένο να καθαρίσει το ματς νωρίς και να απαλλαγεί από το όποιο άγχος ξεκίνησε η επανάληψη. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή και τις ευκαιρίες απέναντι σ’ έναν παθητικό ΠΑΟΚ, που αποτύγχανε σε κάθε κόντρα επίθεση που επιχειρούσε, ενώ την ίδια ώρα τα είχε βρει σκούρα απέναντι στους σπουδαίους μεσοεπιθετικούς των «Ιπτάμενων Ολλανδών». Νέρες, Τάντιτς και Ζιγιές ταλαιπωρούσαν διαρκώς την άμυνα του «Δικεφάλου του Βορρά», που για καλή του τύχη είχε σε εξαιρετική ημέρα τον Πασχαλάκη.

Η ώρα περνούσε, ο ΠΑΟΚ χρειαζόταν ένα ακόμα γκολ, όμως, η εικόνα του στο χορτάρι δεν έδειχνε επουδενί πως ήταν ικανός να το πετύχει. Οι παίκτες του Έρικ Τεν Χαγκ ήταν κλάσεις ανώτεροι και στο 79ο λεπτό πήραν αυτό ακριβώς που έψαχναν και άξιζαν. Ο θύτης ήταν ο Ταλιαφίκο, ο οποίος με κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Ζιγιέκ έκανε το 2-1. Όμως, οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν εκεί, καθώς, αφού κέρδισαν και τρίτο πέναλτι (από φάουλ του Μάτος) έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους, με τον Τάντιτς να νικάει εκ νέου τον κίπερ του ΠΑΟΚ και να σφραγίζει τη νίκη-πρόκριση. Το μόνο που κατάφερε ο ΠΑΟΚ είναι να μειώσει στο 93′ και πάλι με όμορφη προσπάθεια του Μπίσεσβαρ.

Κίτρινες: 26′ Μαρτίνεζ, 60′ Ντεστ / 31′ Πέλκας, 50′ Ελ Καντουρί, 55′ Πασχαλάκης, 65′ Γιαννούλης, 85′ Μάτος

Άγιαξ (Έρικ Τεν Χαγκ): Ονάνα, Βέλτμαν, Φαν ντε Μπεκ (89′ Ντε Βιτ), Νέρες (78′ Χούντελαρ), Τάντιτς, Μαζράουι, Μπλιντ, Μάριν (46′ Ντεστ), Μαρτίνεζ, Ζιγέκ, Ταλιαφίκο (4-3-3)

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Ελ Καντουρί, Πέλκας (63′ Σβιντέρσκι), Κρέσπο, Μπίσεσβαρ, Γιαννούλης, Εσίτι (82′ Μίσιτς), Ακπόμ, Ζαμπά (71′ Λημνιός) (4-4-2)