15.9 C

Το «πάρτι» του Μέσι!

Ο Λιονέλ Μέσι πέτυχε χατ-τρικ στην άνετη επικράτηση της Μπαρτσελόνα επί της Αϊντχόφεν

Έχοντας τον Λιονέλ Μέσι σε εξαιρετική βραδιά η Μπαρτσελόνα φιλοδώρησε με τέσσερα γκολ την Αϊντχόφεν στην πρεμιέρα του δεύτερου ομίλου του Champions League. Έτσι συμπλήρωσε είκοσι χρόνια αήττητη στο ξεκίνημα της φάσης των ομίλων της διοργάνωσης.

Ο Αργεντινός σουπερστάρ σημείωσε χατ-τρικ και έφτασε τα 103 στο Champions League, ξεπερνώντας την πρωταθλήτρια Ολλανδίας που έχει πετύχει 102 αλλά και την Μάντσεστερ Σίτι που έχει σημειώσει 101!

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν την Μπαρτσελόνα στο 7’ όταν ο Περέιρο αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Η πρωταθλήτρια Ολλανδίας δεν το έβαλε κάτω και έχασε νέα ευκαιρία με το πλασέ του Μπέργκβιν στο 14’. Τρία λεπτά αργότερα οι παίκτες του Μαρκ Φαν Μπόμελ βρέθηκαν ξανά σε θέση βολής με τον Ντε Γιόνγκ να σουτάρει από την μικρή περιοχή και η μπάλα να «βρίσκει» στον Πικέ.

Η Μπαρτσελόνα άρχισε σταδιακά να ανεβάζει την απόδοση της και μάλιστα έφτασε να έχει ποσοστό κατοχής μπάλας 72%. Στο 31’ ο Λιονέλ Μέσι με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ για τους «μπλαουγκράνα» και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ζοέτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έφτασαν κοντά στο δεύτερο γκολ με το σουτ του Μέσι που μπλόκαρε ο Ζοέτ στο 50’. O γκολκίπερ των φιλοξενούμενων πραγματοποίησε νέα εντυπωσιακή απόκρουση σε εντυπωσιακό σουτ του Κουτίνιο στο 58’.

Οι παίκτες του Ερνέστο Βαλβέρδε έχασαν τρομερή ευκαιρία για να διπλασιάσουν τα τέρματα τους όταν ο Σουάρες σημάδεψε με εντυπωσιακό τρόπο το οριζόντιο δοκάρι του Ζοέτ.

Στο 75’ ο Ουσμάν Ντεμπελέ διπλασίασε τα τέρματα της πρωταθλήτριας Ισπανίας με εντυπωσιακό σουτ μετά από ομαδικό συνδυασμό των συμπαικτών του. Δύο λεπτά αργότερα ο Ρακίτιτς «βρήκε» εξαιρετικά τον Μέσι, ο οποίος δεν δυσκολεύθηκε να «γράψει» το 3-0.

Στο 79’ η Μπαρτσελόνα έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Ουμτίτι, αλλά αυτό δεν την εμπόδισε να πετύχει το τέταρτο γκολ της με το πλασέ του Μέσι στο 87’ μετά από ασίστ του Σουάρες.

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Σέρχι Ρομπέρτο, Πικέ, Ουμτίτι, Ζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς (85’ Βιδάλ), Ράκιτιτς, Κουτίνιο (80’ Λενγκλέ), Ντεμπελέ (83’ Αρτούρ), Μέσι, Σουάρες
Αϊντχόφεν: Ζοέτ, Ντάμφρις, Σβάαμπ, Φιεργκρίβερ (67’ Ισιμάτ-Μιρίν), Τασέντε, Ροσάριο (82’ Γκουτιέρες), Χέντριξ, Περέιρο, Μπέργκβιν (78’ Μάλεν),Λοσάνο, Ντε Γιόνγκ